İnce Bağırsak Kanseri Tedavisi

yorumsuz
456 okunma
İnce Bağırsak Kanseri Tedavisi

İnce bağırsak kanseri, sinsi bir şekilde ilerleyen, ileri evrelerde değişik belirtiler gösteren ve hayati tehlike oluşturan kanser türlerinden birisidir. Farklı birçok sebebe bağlı olarak oluşabilen ince bağırsak kanserinin teşhis ve tedavisi için farklı teknikler kullanılmaktadır.

     İnce bağırsak kanserinin tedavisi

Hastalığın tedavisi için öncelikle, gelişmiş tıbbi cihaz ve tekniklerle doğru tanı konulmalıdır. Ayrıntılı fiziki muayene, çeşitli kan testleri, Biyopsi, Bt, sindirim sisteminin görüntülenmesi, endoskopi ve karın röntgeni yöntemleri kullanılarak, ince bağısak kanseri teşhisi koyulur. Teşhis koyulduktan sonra, hastalığın evresine göre uygun teknikle tedaviye başlanır. Tedavi için, hastalığın derecesine ve kişinin sağlık durumuna göre farklı tedavi seçenekleri mevcuttur.

     Cerrahi operasyon yöntemi: Doğru bir şekilde yapılan cerrahi müdahale, hastalığın ilerlediği dönemlerde en etkili tedavi şeklidir. Bağırsağın, kanserli kısmının ameliyat ile çıkarılması, hastalığın kalıcı şekilde tedavisi için sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir .Ancak, her hastanın sağlık durumu bir olmadığı için, bazı hastalara açık ameliyat tekniği uygulanamaz. Bu durumlarda, alternatif tedavi teknikleri kullanılmaktadır.

     Radyoterapi tekniği ile tedavi: Bu teknik, bazı sebeplerden dolayı açık ameliyatın mümkün olmadığı hastalara uygulanan bir tekniktir. Yüksek ısıdaki ışınlarla, kanserli hücreleri yakarak yok etmeye dayalı bir tedavi şekli olan radyoterapi tekniği, hastalığın farklı evrelerinde uygulanabilmektedir.

     Kemoterapi ile tedavi yöntemi: Hastaya damardan veya ağızdan verilen ilaçlarla hastalığın tedavi edilmeye çalışılmasıdır. Kemoterapi tekniği, belirli sürelerle uygulanmaktadır. İnce bağırsakkanseri tedavisi için kemoterapi seanslarına, hastalık tamamen ortadan kaldırılana kadar devam edilmektedir.

    İnce bağırsak kanseri, farklı seçeneklerle tedavi edilse de, sinsi ilerleyen bir hastalık olduğu için ilerlemiş evrelerde tanı koyulabilmektedir. Bu da, tedavinin etkili ve kalıcı olmasını zorlaştırmaktadır. Genel anlamda ince bağırsak kanseri, hayati tehlike doğuran kanser türlerinden birisidir. İlk evrelerde teşhis edildiğinde, açık ameliyat tekniği başta olmak üzere diğer tekniklerle tedavisi kalıcı olarak yapılabilmektedir. Ancak, yayıldıkça tedavisi de zorlaşmaktadır.

     İnce bağırsak kanseri tedavisi için, kanserli kısmın çıkarılarak hastalığın sonlandırılması açısından hekimlerin en sık kullandığı teknik açık ameliyat tekniğidir. Yine de, günümüzde, tıbbi-teknolojik gelişmelerin sonucu olarak tedavi şekillerin çeşitlenmesi, hastalığın etkili tedavisi için umut vermektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 31 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın