İnce Bağırsak Kanseri Belirtileri

yorumsuz
357 okunma
İnce Bağırsak Kanseri Belirtileri

İnce bağırsak  kanseri, sindirim siteminin önemli bir parçası olan ince bağırsağın farklı bölgelerinde biriken hücrelerin kansere dönüşmesidir. Oluştuğu zamanlarda pek belirti vermeyen ince bağırsak kanseri, ilerlemeye başladığı evrelerde farklı belirtiler göstermektedir.

İnce bağırsak kanseri belirtileri

İnce bağırsak kanseri, ilk evrelerde, başka hastalıklarla karıştırılabilecek klasik belirtiler göstermektedir.

     Halsizlik: Hastalığın doğal bir belirtisi olarak kişi kendini halsiz hissetmektedir. Ancak, halsizlik farklı hastalıkların da belirtisi olan bir durum olabileceğinden belirli bir süre içerisinde geçmediğinde önemsenmeli ve teşhiş için doktora başvurulmalıdır.

  İştah azalması ve kilo kaybı: Bir sindirim sistemi hastalığı olan ince bağırsak kanseri, iştah azalmasına sebep olmakta, doğal olarak ani kilo kayıpları yaşatmaktadır.

  Karın ağrısı: Zamansız olarak giren karın ağrıları, ince bağırsak kanseri belirtisi olabilir. Genelde hastalığın ilk evrelerinde görülen zamansız karın ağrıları sıklaştığında bağırsak kanseri tehlikesinden şüphelenilmelidir.

        İnce bağırsak kanseri, ilk evrelerindeki bu sıradan belirtilerin haricinde, ilerledikçe daha şiddetli beliritlerle kendini göstermektedir. Bu belirtiler şöyledir:

      Kanlı dışkı: Dışkıdan kan gelmesi, ince bağırsak kanserinin açık bir belirtisidir. Kanlı dışkıya ek olarak makatta kaşıntı ve ağrı gibi rahatsız edici durumlar da ortaya çıkabilir.

  Şiddetli mide bulantısı ve kusarken kan gelmesi: Sindirim sisteminin bozulmasına bağlı olarak ince bağırsak kanseri, şiddetli mide bulantıları ve kusmaya sebep olabilir. Hatta kusarken kan gelmesi de, hastalığın ileri evrelerinde görülen ciddi bir belirtidir.

 Mide ağrısı: Hastalığın doğal bir belirtisidir. İştah azalması ve kilo kaybına da sebep olur.

     Bağırsak haketlerinin farklılaşması: Normal bağırsak hareketlerinin farklılaşarak tuvalete gitme sıklığının değişmesi ve dışkının daha gevşek ve sık olarak yapılması şeklinde görülür.

Yukarıda bahsettiğimiz belirtiler, hastalığın ilerlediği dönemlerde ortaya çıkan belirtilerdir. İnce bağırsak kanseri, ne kadar geç teşhis edilirse tedavisi o kadar zor olur. Çok hızlı ve sinsi bir şekilde ilerleyen ince bağırsak kanseri farkedildiğinde maalesef tedavinin oldukça zor olduğu ileri evrelerde olmaktadır. Yine de, yeni teknik ve cihazlarla birçok hastalığın tedavisinin kolaylıkla yapılabildiği günümüzde, ince bağırsak kanserinin tedavisi de, evresine göre değişik tekniklerle yapılabilir.

Hastalığın kolay bir şekilde tedavisi için, bahsettiğimiz belirtileri yaşayanlar, gerekli müdahale için dahiliye bölümünde görevli bir hekime görünmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 31 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın