İnce Bağırsak Kanaması

yorumsuz
403 okunma
İnce Bağırsak Kanaması

İnce Bağırsak Kanaması

İnce bağırsakta kanama meydana gelmesinin sebebi, bağırsak iç kısmında bulunan damarların çatlamasıdır. Bağırsak iç kanaması, makattan veya ağızdan kan gelmesi ile ortaya çıkar. İnce bağırsaktan gelen kanamanın rengi parlaktır.

Bu çeşit kanamalara en çok sebep olan şey hemoroitlerdir. Hemoroit kaynaklı kanamalar ile kanamaya neden olması muhtemel tümörleri birbirinden ayırt etmek, tedavi sürecinde izlenecek yol için oldukça büyük önem taşımaktadır.

Bazı vakalarda bağırsak tümörleri kanser oluşumunda önemli bir rol oynayabilirler. Bu durumlarda da kanamalar meydana gelebilir. Buna ek olarak bağırsak kanamalarına sebep olan bir diğer neden ise bağırsaklardaki iltihaplar veya enfeksiyonlardır.

Hemoroit, anal fistül, kolorektal polipler ve kolorektal kanser, iltihabik tüm durumlar, divertiküler hastalıklar ve yapısal damar bozuklukları ince bağırsak kanamalarına sebep olmaktadır. Bazı vakalarda yapısal damar bozukluklarının da ince bağırsak kanamalarına sebep olduğu bilinmektedir.

İnce Bağırsak Kanaması Belirtileri

İnce bağırsak kanamasında meydana gelen kanamanın şiddeti ve kanamanın yerine göre oluşan semptomlar da farklılık göstermektedir. Kalın bağırsakta meydana gelen kanama dışkıyla karışıktır ve taze kandır.

İnce bağırsaktan kaynaklı kanamalarda ise kokulu, cıvık ve siyah bir kan akıntısı meydana gelir. Nadiren gizli kanamalar meydana gelmesi halinde ise dışkının rengi değişmektedir. Aniden meydana gelen kanamalarda ishal, halsizlik, karın ağrıları ve nefes almada güçlükler meydana gelebilir.

İnce Bağırsak Kanaması Tedavi Süreci

İnce bağırsak kanamasının tedavi sürecinde öncelikle kanamanın yeri tespit edilir. Bunu yapmak için endoskopi kullanılır. Endoskopi, kanamanın yerini gösterdiği gibi tedavi de etmektedir.

Kanamaları bastırmak amacıyla bölgeye ilaçlar enjekte edilir ve ısı tedavisi uygulanır.  Kanamanın durmasından sonra ise ilaç tedavisine devam edilerek hastalığın tekrarı engellenir. Endoskopinin yetersiz kaldığı durumlarda cerrahi müdahaleye başvurulur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Haziran 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın