İnce Bağırsak Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
448 okunma
İnce Bağırsak Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi

İnce bağırsak, besinlerin emilim ve sindirim işlevini gerçekleştirmesi açısından vücudumuzda önemli görevleri bulunan organlardan birisidir. İnce bağırsakta oluşabilecek herhangi bir hastalık, vücut işleyişinin bozularak, değişik sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Ciddi sorun teşkil eden birçok ince bağırsak hastalığı bulunmaktadır.

     İnce bağırsak hastalıkları

  Tıkanıklık: İnce bağırsak hastalıkları arasında en sık karşılaşılandır. Herhangi bir rahatsızlıktan dolayı daha önce geçirilmiş olan karın ameliyatları, ince bağırsakta yapışmaya ve tıkanmaya sebep olabilir. Tıkanıklık belirtileri:

-Karın ağrısı

-Mide bulantısı ve kusma

-Şişkinliktir. Tedavisi için, tııkanıklığın sebebi araştırılır. Sebebine göre uygun tedavi şekli kullanılır.

 Emilim bozukluğu: İnce bağırsakta görülen diğer bir hastalıktır. Besinlerin emilimini gerçekleştirmekle görevli olan ince bağırsağın, görevini tam anlamıyla yerine getirememesi durumunda oluşur. İshal, kansızlık, kilo kaybı ve hazımsızlık hastalığın belirtilerindendir. Emilim bozukluğu için çeşitli ilaç tedavileri uygulanabilir.

    Chron: Sindirim kanallarında iltihaplanmaya bağlı olarak görülen bir hastalıktır. Belirtileri oldukça ciddidir.

-Ateş

-Hızlık kilo kaybı

-İshal

-Karın ağrısı

-Eklem ağrıları gibi belirtiler veren chron hastalığı, iltihap giderici antibiyotik ilaçlarla tedavi edilebilir.

    Bağırsak solucanları: Sık karşılaşılan ince bağırsak hastalıklarındandır. Daha çok çocuklarda rastanan bağırsak solucanı, popoda kaşıntı, idrar yaparken yanma ve uyku düzensizliği gibi belirtiler verir. İlaç tedavisiyle giderilebilir.

     Bağırsak apsesi: Enfeksiyonlara bağlı olarak oluşabilen bağırsak apsesi, acil müdahale gerektiren bir hastalıktır. Karın ağrısı ve yanma şeklinde kendini gösteren bağırsak apsesi için, farklı tekniklerle tanı koyulduktan sonra ilaç tedavisine başlanır. Eğer zamanında müdahale edilmezse, ileride cerrahi müdahale gerektirebilir.

    İshal: Temel görevi emilim ve sindirimi sağlamak olan ince bağırsaklarda görülen bir hastalıktır. Besin emilimi ve sindiriminin gerektiği gibi yerine getirilmemesi durumunda görülmektedir. Sıvı kaybına bağlı aşırı halsizlik yaşatan bir hastalıktır. İlaç tedavisi ile giderilir.

  İnce bağırsak kanseri: En tehlikeli ince bağırsak hastalığıdır. Düzensiz beslenme, sigara kullanma ve genetik faktörler gibi çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan ince bağırsak kanseri hızla ilerlemektedir. Belirtileri ise;

-Halsizlik

-Mide bulantısı ve kusma

-Karın ağrısı

-Kanlı dışkı

-İştahsızlık ve kilo kaybı

-Hazımsızlık ve şişkinlik şeklindedir.

İlerleyen evrelerde daha şiddetli ve ciddi belirtilerle kendini gösteren ince bağırsak kanserinin tedavisi için farklı teknikler uygulanmaktadır. Tedavi için en sık kullanılan teknik cerrahi operasyontekniğidir. Bağırsağın kanserli kısmı bu teknikle tamamen alınabildiği için, etkili bir tedavi şeklidir. Radyoterapi tekniği, hastalığın tedavisi için uygulanan diğer bir tedavi şeklidir. Işınlarla kanserli hücreleri yakarak öldürme şeklinde uygulanan radyoterapi tekniği, açık ameliyat yönteminin uygulanamadığı hastalarda kullanılır. İnce bağırsak hastalığı tedavi tekniklerinden olan kemoterapi tekniği, alternatif tedavi yöntemlerindendir. Bazen açık operasyon veya radyoterapi tekniği ile birlikte de kullanılabilen bu teknik, hastaya ağızdan veya damardan ilaç tedavisi uygulanması şeklindedir.

Görüldüğü gibi, sindirim sisteminin önemli bir parçası olan ince bağırsaklarda, farklı sebeplere bağlı olarak birçok hastalık oluşabilmektedir. Bu hastalıkların doğru teşhis ve tedavisi için, bahsedilen belirtilerin yaşanması durumunda mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 2 Ağustos 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın