İnce Bağırsak Hastalıkları Belirtileri

yorumsuz
326 okunma
İnce Bağırsak Hastalıkları Belirtileri

İnce Bağırsak Hastalıkları Belirtileri

Bağırsak, mide ile anüs arasında olan ve sindirimin son aşamasını gerçekleştiren organdır. Midede gerçekleştirilen sindirimin ardından ince bağırsağa gelen besinler ince bağırsak yardımıyla moleküllerine ayrılarak yararlı kısımlar ince bağırsak tarafından yaşam fonksiyonlarında kullanılmak üzere kana karıştırılır. Arta kalan ve vücuda herhangi bir yararı olmayan posa ise dışarı atılmak üzere anüse gönderilir.

Çeşitli sebeplerden dolayı ince bağırsaklarda zaman zaman hastalıklar meydana gelebilmektedir. Bu hastalıklar sağlıklı beslenmenin ihmal edilmesinden olabileceği gibi biyolojik sorunlardan dolayı da olabilmektedir.

Bağırsak Tıkanması ve Belirtileri

Meus adı da verilen bağırsak tıkanmaları en sık görülen bağırsak rahatsızlıklarından biridir. Bu rahatsızlık farklı şekillerde meydana gelebilmektedir. Bu rahatsızlıkta bağırsaktaki gaz ve dışkıların dışarı çıkamadığı gözlenmektedir.

Bu rahatsızlıkta hastalar özellikle kusma ve karın bölgesindeki şiddetli ağrı şikayetleriyle sağlık kuruluşlarına başvurmaktadır. Bunun yanında makattan gaz ve dışkı çıkaramama ve şiddetli kasılmalar da sıklıkla görülen şikayetlerin başında gelmektedir.

Kolit ve Belirtileri

Kalın bağırsak ve ince bağırsak tek tek görülebileceği gibi birlikte de görülebilmektedir. Genellikle 15-30 yaş arasındaki kişilerde görülmektedir. Bağırsaklarda çeşitli şekillerde iltihaplanma olarak kendini gösteren bu rahatsızlık özellikle ishal durumuyla kendini belli etmektedir. Bunun yanında Ani ateş yükselmesi ve kanlı dışkı rahatsızlığın en önemli belirtilerindendir.

Kolitte herhangi bir ağrı hissedilmediği için bu rahatsızlığın belirtilerinin çok iyi gözlemlenerek herhangi bir belirtide hemen doktora başvurulması hastalığın teşhis ve tedavisi için çok önemli olmaktadır.

Çölyak Hastalığı ve Belirtileri

Çölyak hastalığı sıklıkla görülen ince bağırsak hastalıkları arasında sayılmaktadır. Şimdiye kadar çok fazla bilinmese de son dönemlerde toplumun bilinçlenmesi ile daha çok farkında olunan bu rahatsızlıkta ince bağırsakta besinlerin emiliminde sorun yaşanmaktadır.

Bu rahatsızlıkta ince bağırsak arpa, buğday, çavdar, yulaf gibi gluten içeren besinleri sindirmede sorun yaşamaktadır. Bu besinler sindirilemediği için doğrudan dışkı olarak dışarı atılmaktadır.

Çölyak hastalığına yakalanan kişiler aşırı kilo kaybı ve ishal gibi şikayetlerle doktora başvurmaktadır. Ayrıca bu kişilerde vücut için gerekli olan vitaminlerin ve minerallerin de eksikliği görülmektedir. Kansızlık çölyak rahatsızlığı olan kişilerde görülen belirtilerin başında gelmektedir.

İnce Bağırsak Kanseri ve Belirtileri

İnce bağırsak kanseri özellikle bağışıklık sisteminde sorun olan bireylerde daha sık görülen bir hastalıktır. Bu hastalığa yakalanan kişilerde başta karın bölgesinde şiddetli ağrı şikayeti olmak üzere iştahsızlık, bağırsak tıkanıklığı, kilo kaybı ve halsizlik gibi belirtiler sıklıkla görülmektedir. Bu belirtiler birçok bağırsak ve diğer organların rahatsızlığında görülebildiği için hastalığın tanılanması hayli zor olmaktadır.

Chron Hastalığı ve Belirtileri

Kalın bağırsakta da görülebilen bu rahatsızlık genellikle ince bağırsağın son bölümlerinde görülmektedir. Bu hastalıkta özellikle karın bölgesinde yoğun ağrı ve kramp çok sık görülmektedir. Vücut ısısında yükseklik, ishal, kilo kaybının fazla olması gibi belirtiler de kişide bu rahatsızlığın olduğunu işaret edebilmektedir. Bunun yanında Anal akıntı, anal bölgede çatlak, deride oluşan yaralar da bu hastalığın belirtileri arasında sayılabilmektedir.

Bağırsaklarda meydana gelen rahatsızlıklarda çoğunlukla belirtiler birbirine çok benzer olmaktadır. Bu nedenle ince bağırsak hastalıkları belirtileri çok iyi bir şekilde gözlemlenerek, herhangi bir belirti ortaya çıktığında doktora başvurulması hastalığın erken teşhisi ve tedavisi için çok önemli olmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Haziran 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın