İnce Bağırsağın Görevi

yorumsuz
266 okunma
İnce Bağırsağın Görevi

İnce Bağırsağın Görevi

Sindirim kanalının kalın bağırsak ve mide arasında kalan kısmını oluşturan ince bağırsak, 5 yaşından büyük bireylerde 5-6 metre uzunluğunda olmaktadır. Çapı 3-4 cm olan ince bağırsak, yiyeceklerin kimyasal emilimini ve sindirilmesini sağlamaktadır. Bu işlemler özel yapılar, eminim yüzeyinin genişliği, ferment, mukus ve hormon salgılanması ile tamamlanır. İnce bağırsaklar besinlerin emilimi ve emilemeyen maddelerin kalın bağırsağa gönderilmesi gibi görevleri üstlenmiştir. Bunun yanı sıra besinlerin sindirimi de sağlamaktadır.

Vücudumuzda boşaltım sistemine yardım eden organlar arasında bulunan ince bağırsak, uzun ve katı halde bulunmaktadır. 7-8 metre uzunluğa ve 2-3 cm çapa sahip olan, kıvrımlı bir yapısı bulunan ince bağırsak, sindirilmiş besinlerin doğrudan kana geçtiği yerdir.

İnce Bağırsağın Bölümleri

İnce bağırsağın bölümleri duodenum, jejunum ve ileum şeklinde üç bölümde ele alınabilir. Duodenum; on iki parmak bağırsağı olarak da bilinmektedir. Bu bölüm sindirim sisteminde jejunum ile mideyi birleştiren bir tüptür. İnce bağırsağın ilk ve en kısa kısmı olan duodenumun neredeyse tamamı retroperitonealden oluşmaktadır. PH seviyesi yaklaşık olarak 6’dır. 25 cm uzunluğunda ve 3-5 cm kalınlığındadır. Duodenum, diğer ince bağırsak bölümleri arasında kalın ve daha hareketsiz olan tek bölümdür.

On iki parmak bölümünden hemen sonra gelen ince bağırsağın bölümlerinden jejunum, sindirim sistemi anatomisinde ince bağırsağın orta kısmında yer almaktadır. Yetişkinlerde boyu 2 ile 8 metre arasında değişmektedir. Bu bölümün Ph seviyesi 7- 8’dir. İleum ile arasında kesin bir sınır bulunmamaktadır. İleum ve jejunum, karın içerisinde hareketliliği oluşturan mesenter zarıyla birbirine bağlıdır.

İleum, ince bağırsağın bölümleri arasındaki son kısmı oluşturmaktadır. Sürüngenler, kuşlar, memeliler ve omurgalı hayvanlarda bulunur. İleumun boyut olarak jejunuma kıyasla daha küçük bir yapıya sahiptir. Kalın bağırsağa doğru gittikçe daha da küçülür. Damar yönünden fakir olduğu için ince bağırsağın diğer bölümlerinden daha açık bir renge sahiptir.

İnce Bağırsağın Görevleri Nedir?

Sindirimde önemli yer tutan ince bağırsakta sindirimin %90’ını gerçekleştirilmektedir. Sindirim sistemimizin en çok besin sindirdiği bölgesinin ince bağırsaklar olduğunu söyleyebiliriz. İnce bağırsak midede sindirilemeyen gıdaların sadece kimyasal olarak sindirildiği bölümdür.

İnce bağırsağın görevi arasında protein, karbonhidrat ve yağların sindirimi da bulunmaktadır. Yağların sindirimi, karaciğerden gelen safra salgısının etki etmesiyle ilk olarak burada başlamaktadır. İnce bağırsaktaki salgı bezleri, proteinlerin, yağların ve karbonhidratların sindirimine son verecek olan enzimleri üretir.

Pankreas ve karaciğerin ortaya çıkarmış olduğu salgılar da ince bağırsağa ulaşmaktadır. Burada kimyasal ve fiziksel sindirim oluşur. Kimyasal olarak gerçekleştirilen sindirim işlemi burada son bulmaktadır. Özel yapılar sayesinde sindirilen besinlerin emilimi kolaylaştığı için bu işlem sindirim sistemi için çok önemlidir.

İnce bağırsaktan, kan damarlarına emilmiş olan besinler gitmektedir. Yağlar, yağ asidi gliserine; proteinler amino asite; karbonhidratlar ise glikoza dönüşmektedir. Ancak vitaminlerin ve minerallerin sindirimi ince bağırsakta gerçekleştirilememektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Haziran 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın