Hemanjiom Karaciğer, Belirtileri ve Tedavisi

Hemanjiom Karaciğer, Belirtileri ve Tedavisi için yorumlar kapalı
130 okunma
Hemanjiom Karaciğer, Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğerde hemanjiom nedir?

Karaciğerde hemanjiom, karaciğerde iyi huylu tümörlerin oluşması durumudur. Boyutları, 0,5 ile 7 arasındadır. Bu boyutlardayken pek belirti vermezler ancak büyüme yaparlarsa çeşitli belirtiler gösterebilirler.

Karaciğer hemanjiom belirtileri 

Standart boyutlardaki iyi huylu tümörler, genelde belirti vermezler. Ancak, büyüyüp yayılırsalar, bazı belirtilerle varlığını hissettirirler. Bu beliritler şunlardır:

-Karnın sağ üst tarafında, karaciğerin olduğu bölgede ağrı

-Yenilen yemeğin miktarından bağımsız olarak karnın şismesi. Yani, yemek ne kadar az yenilirse yenilsin sürekli şişkinlik hali.

-Mide bulantısı ve kusma

-İştahsızlık ve buna bağlı olarak kilo kaybı

-Zaman zaman ateş

-Kansızlığa bağlı halsizlik ve yorgunluk

Yukarıdaki belirtilerle kendini gösteren karaciğer hemajiomunun nedeni hakkında henüz kesin bir bilimsel açıklama bulunmamaktadır. Hastalığın, genelde doğuştan geldiği, yapılan araştırlmalarda rastlanan sonuçlar arasındadır. Boyutları 5 cm’den başlayarak 20 cm’ye kadar çıkabilen karaciğer hemanjiom, bazı durumlarda ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilirler. İnsan vücudundaki sayıları ise, birden fazladır.

Hemanjiomun görülme sıklığı

Herkeste görülebilecek bir hastalık olan karaciğer hemanjiomuna, yapılan araştırmalara göre, kadınlarda daha sık rastlanmaktadır. 30 yaşından sonra görülme riski artan hemanjiom kadınlarda, hamilelik döneminde, menapoz döneminde ve kullanılan bazı ilçaların östrojen hormonu salgılaması durumunda görülür.

Karaciğer hemanjiom tehlikeli midir?

Karaciğer hemanjiomu, 5-7 cm boyutlarındayken ek tehlikeli değildir. Büyüme yaparlarsa, bazı sağlık sorunları oluştururlar, bunlar:

-Daha çok kadınlarda görülen hastalık, hamilelik dönemi şikayetlerini arttırır.

-Çocuklarda erken yaşlara oluşması, kalp yetmezliği gibi ciddi hastalıklara davetiye çıkarabilir.

-Karına darbe alınması durumunda herhangi bir delinme yaşanabilir.

Karaciğer hemanjiomu için hangi teşhis yöntemleri kullanılır?

-Spect, bilgisayarlı tomografi, MR ve ultrason tekniği kullanılarak hastalığın teşhisi koyulur ve tümörlerin boyutu belirlenir.

Karaciğer hemanjiomun tedavisi nasıl yapılır?

7 mc’den büyük olduğunda ve yukarıda bahsettiğimiz bazı belirtilerle kendini göstermeye başladığında hastalık, tedavi gerektirir. Tedavisi için cerrahi teknik uygulanmaktadır. Açık ameliyat tekniği veya laparoskopik yöntem kullanılarak tümörler temizlenir. Hemanjiomun büyümesini engellemek ve sebep olduğu damar tıkanıklığını tedavi etmek adına, damarlara anjiyo uygulanır.

Hemanjiomlar standart boyutlarındaysa pek tehlikeli olmasa da, yayıldığı dönemlerde kansere dönüşebilme imkanı vardır. Bu durumda, belirtileri daha da şiddetlenir ve tedavisi zorlaşır. Günümüze, değişik tedavi tekniklerinin kullanılmasıyla, karaciğer hastalıkları, daha kalıcı ve başarılı şekilde tedavi edilebilmektedir. Hemanjiomun sayısına ve büyümesine göre, değişik tedavi şekilleri uygulanmaktadır. Eğer hemanjiomlar çok fazla yayılmış ise, sonucu karaciğer nakline kadar giden önemli tedaviler gerektirebilir. Hemanjiomların ışın tedavisi ile yakılması da, diğer bir tedavi tekniğidir.

Hastalığın teşhisinden sonra, yayılmışlığına göre, gereken tedavi şekli belirlenir ve vakit kaybetmeden hastalığa müdahale edilir. Yapılan tıbbi tedavilere ek olarak, kişi yaşam tarzında yapacağı değişiklilerle tedavi aşamasını destekler. Beslenme değişiklikleri ve günlük yaşam aktiviteleri ile, tedaviden olumlu sonuç alınması sağlanır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 6 Ocak 2018