Göğüs Kanseri Belirtileri Nelerdir

yorumsuz
395 okunma
Göğüs Kanseri Belirtileri Nelerdir

Kadınlarda göğüs içerisinde kansere dönüşmekte olan hücrelerin anlaşılması için çeşitli tanı yöntemleri kullanılmaktadır. Yaş aralıklarına göre düzenli olarak klinik muayene yaptıran veya mamografiden faydalanmakta olan kadınlar,erken teşhisin önemini anlayabilmektedirler.

Elle kontrol edilerek dahi anlaşılmakta olan göğüs kanseri belirtileri arasında bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Bizler de şimdi bu belirtilerin neler olabileceğine değinerek, kadınların işlerini daha da kolaylaştırıyoruz. Meme dokusunda rahatlıkla anlaşılacak olan normal dışı gelişmiş hücrelerin hangi belirtileri vereceğini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

GÖĞÜS KANSERİ BELİRTİLERİ NELERDİR?
Bazı hastalar için hiçbir bulgunun oluşmayacağını da göz ardı etmemeniz gerekmektedir. Kalçalara, omurgaya, akciğere veya karaciğere kadar yayılmakta olan kötü huylu göğüs kanserinin bazı bulgularını ise sizlere aktarıyoruz.

Elle muayene ettiğinizde koltuk altı veya göğüs çevresinde hissedilen kitle veya şişlikler durumunda hiç vakit kaybetmeden bir uzmanla görüşmeniz gerekmektedir. Bununla birlikte göğüs ucunda akıntıların oluşması, kanlı bir şekilde sıvının gelmesi ve şeffaf renkli olarak görülmesi de yine göğüs kanseri belirtileri arasında yer alabilecektir. Göğüs ucunun iç kısımlara doğru çekilmesi veya şekil bozukluğu oluşması, bu riskin artmakta olduğunu göstermektedir. Eğer göğüs ucunda soyulma veya kabuklanmalar meydana geliyorsa, hiç vakit kaybetmemeniz gerekmektedir. Göğüs ucunun kızarması, yara olması, şişmesi, ödem halini alması ve asimetri bir şekilde büyümesi de son derece tehlikeli durumları çağrıştırabilmektedir.

Bu gibi durumlarda hemen klinik muayene olmalı ve doktorunuzun yönlendirmesi ile mamografi yaptırmalısınız. En kesin tanıların konmasını sağlayacak olan bu yöntemlerin uygulanması, sizlere erken teşhis yapmanızda büyük bir fayda sağlayacaktır.

İlk etapta herhangi bir ağrı veya sızının olmaması, kanser olmadığı düşüncesine kapılmamanızı gerektirir. Çünkü göğüs kanserinde bu belirtileri ileriki evrelerde görürsünüz. Bu belirtilerin olmaması nedeniyle tedavilerinizi aksatmamalısınız. Sizler de belirli dönemlerde sürekli olarak göğüs kanseri tehlikesine açık olmalısınız. Özellikle ailesinde bu tür bir rahatsızlığı yaşayan kişilerin olması, sizlerin de genetik yönden riskli olmanıza neden olacaktır. İşte tüm bu nedenlerden dolayı bizler de siz değerli ziyaretçilerimizi uyarmak amacıyla hazırladığımız bu yazılarımızda göğüs kanserini erken evrelerde fark etmenizin önemine vurgu yapmaktayız.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Haziran 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın