Gırtlak Yarası, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
787 okunma
Gırtlak Yarası, Belirtileri ve Tedavisi

Gırtlak yarası, değişik sebeplere bağlı olarak herkeste görülebilecek bir hastalıktır. Gırtlak, vücut işleyişinde önemli görevleri bulunan bir organımızdır. Herhangi bir nedene bağlı olarak oluşabilecek gırtlak yarası, kişinin yaşamını olumsuz etkilemektedir. Enfeksiyonlar başta olmak üzere, virüs, bakteri, kuru hava, alerjik ve asitli yiyecekler gibi pek çok neden, gırtlak yarasına sebep olabilir.

Gırtlak yarası, yutkunma, nefes alma, yemek yeme ve konuşma üzerinde olumsuz etkiler yarattığı için vücut işleyişini büyük ölçüde bozmaktadır. Daha çok sigara kullananlarda, havasız ve kuru ortamlarda çalışanlarda, asitli ve baharatlı yiyecekleri bolca tüketenlerde görülen gırtlak yarası, ciddiyetine rağmen tedavisi basit olan bir hastalıktır.

    Gırtlak yarası belirtileri

  Gırtlak yarasının belirtileri, kişiden kişiye farklılık gösterir. Hastalığın ortaya çıkış sebebi herkeste farklı olabileceği için belirti ve tedavileri de farklı olacaktır. Gırtlak yarasının sık karşılaşılan belirtileri şunlardır:

 -Şiddetli boğaz ağrısı: Gırtlak yarası, sebep olduğu tahrişten dolayı şiddetli ağrı yapar. Bu da,  yutkunmayı zorlaştırır.

-Kulak ağrısı: Tahrişin sebep olduğu boğaz ağrısı, kulaklara da vurur.

-İştah azalması ve kilo kaybı: Gırtlak yarası, sebep olduğu ağrı ve yanmadan dolayı, iştah azalmasına yol açar. İştah azalması, ani kilo kaybını beraberinde getirir.

    -Boğazda şişlik: Tedavisi yapılmayan gırtlak yarası, yayılması durumunda boğazda şişlik şeklinde belirti verebilir.

     Gırtlak yarasının nedenleri

Gırtlak yarasına sebep olan faklı nedenler bulunmaktadır.

    -Beslenme alışkanlıkları: Asitli, baharatlı ve hazır yiyeceklerden sıkça tüketenlerde gırtlak yarası görülme riski daha fazladır.

  -Alerjik reaksiyonlar: Farklı alerjik sorunlar, gırtlak yarası nedenleri arasındadır.

   -Yüksek sesle konuşma, bağırma: Boğazda tahrişe sebep olduğu için, gırtlak yarası oluşumunda büyük rol oynamaktadır.

    -Kuru hava: Bulunulan ortamın havasının kuru olması, boğazda tahrişe sebep olacağından gırtlak yarası oluşumunu hızlandırır.

     Gırtlak yarası tedavisi

Gırtlak yarası için uygulanan tedavi tekniği, çoğunlukla ilaç tedavisidir. Farklı olan tek şey, kişilerin bünyesine uygun içeriklerdeki ilaçların kullanılmasından dolayı değişik ilaç tedavileri uygulanmasıdır. Kullanılacak ilaç, gereken tahliller sonrasında belirlenir.

   Gırtlak yarasının tedavisi için, doktorun verdiği ilaçların düzenli kullanımının yanında, sigara kullanımı ve asitli yiyeceklerin tüketilmesi gibi sağlıksız alışkanlıklardan vazgeçilmelidir. Özellikle yatak odası sürekli havalandırılmalı ve nemlendirilmelidir. Bol miktarda taze sebze-meyve tüketilmelidir. Günde en az 1.5 litre su içilmelidir. Nefes alıp verme tekniği doğru olmalıdır. Ağızdan nefes almak, mikrop kapmayı kolaylaştırır ve gırtlak yarasına sebep olur.

Unutulmamalıdır ki gırtlak yarası, sigara içen, sağlıksız beslenen ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde daha sık görülmektedir. Gereken tedavinin uygulanıp, doktorun önerilerine dikkat edilmemesi durumunda ise, sonucu gırtlak kanserine kadar giden hayati tehlikeler ortaya çıkmaktadır.

Bu nedenle, doktorun önerdiği ilaçlar, gereken miktarlarda ve sürelerde kullanılmalı, sağlıksız beslenme ve havasız ortamlardan kaçınılmaldır. Vücudun en hassas bölgelerinden birisi olan gırtlakta oluşabilecek herhangi bir rahatsızlığın gırtlak kanserine çevirmesi, ciddi sağlık sorunlarını da bereberinde getirebilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 25 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın