Gırtlak Ülseri Belirtileri Nelerdir?

yorumsuz
353 okunma
Gırtlak Ülseri Belirtileri Nelerdir?

Gırtlak ülseri, şiddetli ağrıya sebep olan bir hastalıktır. Farklı birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilen gırtlak ülserinin nedenine göre farklı tedavi teknikleri mevcuttur.

Gırtlak ve ağız çevresinde görülen yaralara gırtlak ülseri denir. Gırtlak ülseri, küçük ve büyük olmak üzer iki çeşittir. Küçük ülserler, 8 cm’den küçük olanlardır ve tedavisi kısa sürer. Büyük ülserler ise, 8 cm’den büyük ülserlerdir ve gırtlakta iz bırakabilecek kadar düzensiz yapıdadırlar.

      Gırtlak ülserinin nedenleri

Gırtlak ülseri için henüz kesin bir bilimsel açıklama bulunmamasına rağmen, B12 başta olmak üzere bazı vitamin eksiklikleri, sigara ve stres gibi etmenlerin hastalığa sebep olduğu söylenmektedir.

      Gırtlak ülserinin belirtileri

-Ağız bölgesinde yara

      -Yüksek ateş

      -Uyuşukluk

      -İştah azalmasına bağlı kilo kaybı

      -Yutkunmada zorluk, gırtlak ülseri belirtileridir.

Farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan gırtlak ülseri, aslında günlük yaşamda dikkat edilecek bazı kurallarla önlenebilecek bir hastalıktır. Ağız hijyenine özen göstermek, tahrişe sebep olan asitli gıdalardan uzak durmak ve ağıza anahtar, kalem kağıt gibi nesneleri almamak, gırtlak ülseri oluşmasını büyük ölçüde azaltır.

    Gırtlak ülseri tedavisi

Gırtlak ülseri, kendi kendine iyileşebilen özelliktedir. Eğer belirli bir sürede iyileşme gözlenmezse, ilaç tedavisi uygulanır. Ancak, bazen yaralar olağandan büyük olur ve yayılan özelliğe sahiptir. Sıvı tüketimini bile olumsuz etkileyen yaraların 3 haftadan daha uzun sürmesi, tıbbi tedavi gerektiren durumlardır.

Gırtlak ülseri diye nitelendirilen yaralar genellikle, kırmızı kenarlı, beyaz ve gri renklerde yaralardır. Bir-iki gün içerisinde kendiliğinden geçmeyen yaralar için, şiddetli ağrı kesiciler ve ağız gargaraları önerilir. Kesin nedeni bilinmese de, yetersiz hijyen ve vitamin eksikliklerin sebep kabul edildiği gırtlak ülseri, yanak, dişeti ve yemek borusu olmak üzere ağzın tüm bölgelerinde oluşabilir. Bu durum ise, gırtlakta şiddetli ağrı oluşmasına yol açtığı gibi, yemek yeme ve yutkunmayı da zorlaştırır. Zaman zaman baş ağrısına da sebep olabilen gırtlak ülseri, iştah azalmasına bağlı olarak kilo kaybı yaşatır. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişileri daha çok etkileyen bu hastalık, bulaşıcı yapıda bir hastalık değildir. Ağız hijyeni ve doğru beslenmeye önlenebilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 25 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın