Gırtlak Tümörü, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
592 okunma
Gırtlak Tümörü, Belirtileri ve Tedavisi

Gırtlak, vücutta hayati işlevsel özelliklere sahip bir organdır. Üst solunum enfeksiyonlarına bağlı olarak çok pekçok hastalıktan etkilenebileceği gibi tümör oluşumu da gerçekleşebilir. Gırtklakta oluşan tümörler erken zamanda müdahale edilip tedavi edilmelidir. Aksi takdirde gırtlak kanserine dönüşebilir. Bu da gırtlağın tamamen alınmasına ve hatta kanserin farklı organlara yayılmasına sebep olur. 30 yaş ve üzeri kişilerde sıklıkla görülen gırtlak tümörleri sigara kullanımı ile tetiklenmektedir. Önceleri erkeklerde daha çok görülen gırtlak tümörleri günümüzde sigaranın yaygınlaşması ile kadınlarda da yüksek oranda görülmeye başlamıştır. Gırtlağın vücudumuzdaki görevleri dikkate alındığında en ufak bir tümör belirtisinde kısa zaman içerisinde doktor gözetimi altına girilmesi gerekmektedir. Tüm ses çıkışı ve solunum işlemlerinin yanı sıra yutkunma ve beslenme görevlerini de gırtlak yerine getirmektedir.

Her tümör vakasında olduğu gibi gırtlakta da çıkan tümörlerde de iyi huyu ve kötü huylu olmak üzere 2 çeşidi vardır. Genellikle oluşan tümörler iyi huyludur ve ne kadar büyükse o kadar rahatsızlık verir. Gırtlakta oluşan tümörler iyi huylu olup diğer türler nadiren oluşmaktadır. Lipom ve kist gibi tümör türleri daha çok ses tellerinde görülür. Ses tellerini tahriş ettiği için ses kısılmasına ve konuşmada zorlanmaya neden olur.

Gırtlak Tümörü, Belirtileri ve Tedavisi

İyi Huylu Gırtlak Tümörü Tedavisi

İyi huylu gırtlak tümörlerinin tedavisi oldukça basittir. Genellikle lokal anestezi ile tümör alınır. Fakat birden fazla tümör var ise genel anestezi uygulanması en doğrusudur. Kişi sürekli ses kısıklığı yaşıyorsa tümörden şüphelenmelidir. Ses tellerinin yakınında yada ses tellerinin üzerinde tümörler oluşabilir. Ses tellerinde tahribe yol açar ve iltihaplanmaya sebep olur. Bir diğer tümör türü olan papilomlar ise daha çok bebeklerde meydana gelir. Bu tümörler genel anestezi ile alınır.Ameliyat sonrası genellik ile başarılı sonuç verir.

Kötü Huylu Gırtlak Tümörü Tedavisi

Kötü huylu gırtlak tümörleri genellikle kanser habercisidir. Sigara, alkol ve genetik yatkınlık bu tümörlerin oluşumunda etkilidir. Çeşitli belirtiler ile ortaya çıkabilen bu tümörler, ses kısıklığı ile birlikte ortaya çıkar. 15 günden fazla süren ses kısıklığı gırtlak tümörünün başlangıcı olabilir. Kötü huylu gırtlak tümörünün tedavisi zordur. Günümüzde lazer yöntemi ile yapılabilen bir ameliyat olsa da teşhis edildiği evre önemli olduğundan, boyundan delik açılarak da tedavi edilebilir. En büyük belirtisi ses kısıklığı olduğundan, bu sorunu yaşayan kişilerin ihmal etmeden doktora başvurması gerekir. Tümörün durumuna ve evresine göre biyopsi de yapılabilir.

Gırtlak Tümörü Belirtileri

  • Uzun süren ses kısıklığı problemi
  • Tekrarlayan ses sorunları
  • Öksürük
  • Nefes darlığı
  • Kanla birlikte gelen balgam
  • Yutkunurken ağrı hissi
  • Nefesin kötü kokması
  • Konuşma şeklinde değişiklik
  • Boğazda kitle hissi

Gırtlak tümörleri, erken teşhisin önemli olduğu sağlık sorunudur. Lazer yöntemi ile yapılabilen ameliyatlar sayesinde kolaylıkla kurtulmak mümkündür. Ancak geç tedavi, gırtlak kanserine davetiye çıkarır. Birçok belirti ile ortaya çıkan gırtlak tümörleri, sağlıksız beslenme ve sigara kullanımı ile tetiklenmektedir. Özellikle birçok kişi yapılan gırtlak ameliyatı sonrasında, gırtlak kanserine bağlı olarak ses tellerini yitirmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 28 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın