Gırtlak Tahrişi, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
703 okunma
Gırtlak Tahrişi, Belirtileri ve Tedavisi

Gırtlak tahrişi, iltihaplanmaya bağlı olarak yutak bölgesinde ortaya çıkan bir hastalık türüdür. Yutak iltihaplanmaları, gırtlak ağrısı ve tahrişi şeklinde kendini göstermektedir. Gırtlak tahrişi, farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilen bir hastalıktır.

Kuru hava, enfeksiyonlar, üst solunum yolu iltihapları, bakteri, virüs ve toz, gırtlak tahrişi sebepleri arasındadır. Farklı sebepleri bulunan gırtlak kanserinin belirtileri de farklıdır.

     Gırtlak tahrişi belirtileri

-Gırtlak tahrişinin en sık karşılaşılan belirtisi ağrıdır. Tahriş doğal olarak ağrı yapar ve bu yolla belirti gösterir.

    -Öksürük: Gırtlak tahrişi, sürekli hale gelen inatçı öksürüğe sebep olabilir.

  -Yutkunmada zorluk: En önemli belirtilerdendir. Gırtlak tahrişinin sebep olduğu ağrı, yutkunmayı zorlaştırır.

     -Kulak ağrısı: Tahrişin tedavi edilmemesi ve ilerlemesi, kulak ağrısına sebep olabilir.

    -Ateş: Gırtlak tahrişine sebep olan enfeksiyonlar ve üst solunum yolu iltihapları, aynı zamanda ateş ve titreme gibi durumların da ortaya çıkmasına sebep olabilir.

    -Geniz akıntısı: Gırtlak tahrişinin en önemli belirtilerindendir. Yutmada zorluk ve hırıltılı nefes alma gibi olumsuz sonuçlar doğurur.

    -Kas ve eklem ağrıları: İltihaplanmanın sebep olduğu gırtlak tahrişi, tüm vücudu olumsuz etkilemekte, kas ve eklem ağrılarına sebep olmaktadır.

     Gırtlak tahrişinin tedavisi

Gırtlak tahrişi için, öncelikli olarak yapılması gereken bir doktora başvurmaktır. Doktor, gelişmiş tedavi teknikleriyle, hastalık için en doğru tanıyı koyar ve gereken tedaviyi uygular. Gırtlak tahrişi tedavisi için ilk adım antibiyotik ilaç tedavisidir. Berberinde ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar da verilmektedir. Ayrıca, özel olarak geliştirilmiş boğaz pastilleri de, tedaviyi desteklemek için önerilebilir. Belirtileri kişiden kişiye farklılık gösteren gırtlak tahrişinin tedavisi de kişilere göre farklılık göstermektedir. Bazı kişilerde antibiyotik tedavisine bile gerek duyulmazken, bazı kişilerde de, antibiyotik tedavisine ek olarak birtakım ilaçlarla birlikte kapsamlı tedavi uygulanabilir.

Gırtlak tahrişi, bazı basit uygulamalarla da tedavi edilebilir. Bol bol su içmek, tahrişi gidermede en etkili ve basit yöntemdir. Ara sıra, tuzlu su ile yapılacak gargara, gırtlak tahrişine iyi gelir. Yatak odası nemlendirilmeli, havanın yumuşaması sağlanmalıdır. Adaçayı, boğaz tahrişi için önerilen evde tedavi uygulamalarından birisidir. Gargara yapılarak veya içilerek kullanılabilir.

Belirli bir sürede geçmeyen ve yutkunmayı zorlaştıran, şiddetli ağrıya sebep olan gırtlak tahrişi için, öncelikle tıbbi müdahale için doktora başvurulmalıdır. Doktorun vereceği ilaçlara ek olarak evde tedavi teknikleri uygulanmalıdır. Çünkü, evde tedavi bazen tek başına yeterli olmayabilir. Ancak, ağız sağlığına dikkat ederek, asitli gıdalardan uzak durarak ve sıcak bitki çayları tüketerek, hastalığın oluşma riski, büyük ölçüde azaltılabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 25 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın