Gırtlak Şişmesi, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
834 okunma
Gırtlak Şişmesi, Belirtileri ve Tedavisi

Gırtlak şişmesi, iltihap dolayısıyla oluşan bir gırtlak hastalığıdır. Gırtlak hastalıkları içerisinde, insan yaşamında aksamalara yol açacak boyutta bir hastalıktır. Gırtlak bezlerinin normalinin kat kat fazlası kadar şişmesiyle oluşan hastalık, boyutuna göre farklı yöntemlerle kontrol altına alınabilir. Gırtlak şişmesi, çok büyük boyutlarda değilse, basit ev tedavileriyle bile kontrol altına alınabilir. Ancak, normalinden çok fazla şişmişse, tıbbi desteğe gerek duyulabilir. Tıbbi destek, genelde antibiyotik ilaçlarla sağlanmaktadır.

     Gırtlak şişmesinin nedenleri

 Bademcik iltihaplanması: Gırtlak şişmesinin en sık görülen nedenleridir. Bademcik iltihabının ise, başta genetik faktörler olmak üzere birçok sebebi bulunabilir. Bazen ilaç tedavisi, bazı durumlarda ise cerrahi operasyon gerektirebilen bir hastalık türüdür.

    Çeşitli enfeksioynlar: Grip, nezle, kabakulak, üst solunum yolu iltihabı gibi çeşitli kış hastalıkları, gıtlak şişmesinin nedenleri arasındadır.

 Alerjen maddeler: Herkesin bünyesi bir değildir. Bazı bünyeler çeşitli maddelere karşı alerjik reaksiyon gösterebilir. Toz, kir, polen, temizlik maddeleri ve çeşitli besinlere karşı alerjisi olanlarda, gırtlak şişmesi görülebilir.

    Guatr: Bağışıklık sistemine bağlı rahatsızlıklar ile iyot eksikliği durumunda oluşan guatr hastalığına bağlı olarak gırtlak şişmesi görülebilir.

Gırtlak şişmesi bu temel nedenlerin haricinde, böcek ısırmaları, zehirlenme ve gırtlak kanserinebağlı olarak da oluşabilmektedir.

  Gırtlak şişmesi belirtileri

-Nefes darlığı

-Boğazda yanma

-Boğazda yara

-Yutkunma zorluğu

-Terleme

-Ani sıcak basmaları, gırtlak şişmesinin belirtileridir.

    Gırtlak şişmesinin tedavisi

Gırtlak şişmesi, çoğu kişi tarafından önemsenmez ve evde tedavi edilir. Aslında bazı durumlarda evde tedavi edilebilecek bir sağlık sorunudur. Ancak belirtilerine ve süresine göre tıbbi destek de gerekebilir. Eğer ateş basması, yutkunmada çok zorlanma, nefes darlığı ve yaralara bağlı yanma belirtileri varsa, acilen doktora gidilmelidir. Doktor, hastalığın sebebini belirleyerek, ona göre tedaviyi başlatır. Genelde öncelikli olarak ilaç tedavisi uygulanır. İlaç tedavisi ise, antibiyotik ilaçlar, ağrı kesiciler ve boğaz pastillerinden oluşur. Ancak, tedavi de, gırtlak şişmesinin nedeni büyük önem taşımaktadır. Eğer hastalık bademcik iltihabından kaynaklanıyorsa, operasyonla bademciğin alınması gerekebilir. Aynı şekilde, guatr hastalığının sebep olduğu gırtlak şişmesi de, ilerleyen dönemlerinde cerrahi tedavi gerektiren bir sağlık sorunudur. Bu tedavilere ek olarak, evde de doktorun önerileri dahilinde belirli yöntemlerle tedavi desteklenerek kısa sürede iyileşme sağlanabilir.

Tüm gırtlak hastalıklarının olduğu gibi gırtlak şişmesinin tedavisinde de, tuzlu su ile gargara yapmak, ev ortamını nemlendirmek ve havalandırmak, sıvı tüketimini arttırmak, doktorun önerdiği ilaçları günlük olarak dozunda almak, iyileşeme sürecine destek olmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 29 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın