Gırtlak Kuruması, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
333 okunma
Gırtlak Kuruması, Belirtileri ve Tedavisi

Gırtlak kuruması, aşırı sıcak veya soğuktan dolayı, havanın kuruluğuna bağlı olarak yaşanan bir sağlık sorunudur. Önemsenmesi gerekir çünkü, dikkatsiz beslenmeyle birlikte boğazda yanma, kaşıntı ve yara gibi ek sorunları beraberinde getirebilir.

     Gırtlak kuruması neden olur?

-Hava kuruluğu: Gırtlak kurumasının en başta gelen nedenidir. Özellikle soğuk havalarda, nem oranının oldukça düşük olmasından dolayı hava kuruluğu yaşanır. Kuru havanın sürekli solunması da, gırtlak kurumasına yol açar. Ancak, gırtlak kuruması, soğuk havalarda olabileceği gibi, sıcak havalarda da görülebilen bir durumdur.

   -Susuzluk: Vücudun günlük su ihtiyacını karşılayamaması, gırtlak kurumasına yol açar. Vücudun her mevsim belirli miktarda suya ihtiyacı vardır. Yaz-kış, 1.5 litrenin altında su tüketimi, vücudun susuz kalmasına, dolayısıyla gırtlak kuruluğuna yol açar.

  -Gıda zehirlenmeleri: Bazı bakterilerin sebep olduğu gıda zehirlenmeleri, gırtlak kurumasına ve kaşıntı, yara, yanma gibi sorunlara neden olabilir. Gırtlak kurumasının nedenleri arasında yer alan gıda zehirlenmeleri, acil müdahale gerektiren bir sorundur.

 -Alerjik reaksiyonlar: Gırtlak kurumasının sıklıkla karşılaşılan nednidir. Bu duruma yol açacak birçok alerjik reaksiyon bulunmaktadır. Polen, toz, kir, kimyasal maddler ve deterjanlar bu alerjen maddeler arasındadır.

  -Sigara-alkol kullanımı: GIrtlak hastalıklarının en öncelikli nedenlerindendir. Sigara kullanımı, vücudun sıvı kaybetmesine yol açacağı için gırtlak kuruması oluşur.

  -Bademcik: Bademcikte apse, iltihap ve tümör gibi rahatsızlıkların oluşması, gırtlak kurumasına sebep olur.

   -Gırtlak kanseri: Gırtlak kanserinin en tehlikeli nedenidir. Gırtlak kuruması, gırtlak kanserinin belirtisi olarak ortaya çıkabilir.

      Gırtlak kurumasının belirtileri

-Yutkunma zorluğu

-Kaşıntı

-Yanma

-Yara, gırtlak kuruması belirtilerindendir.

      Gırtlak kuruması tedavisi

Gırtlak kurumasının tedavisi basit yöntemlerle yapılabilir. Bahsettiğimizi gibi, gırtlak kurumasının birçok nedeni bulunmaktadır. Tedavi için de öncelikle hastalığın sebebi belirlenmeli ve ona göre tedavi başlatılmalıdır.

   -Havanın nemli tutulması: Yaşanılan ortamın nemlendirilmesi, havayı yumuşatır ve gırtlak kurumasını önler. Bunun için, teknolojik özelliklerle donatılmış nemlendiriciler kullanılabilir.

   -Bol sıvı tüketimi: Gırtlak kuruması, bol sıvı tüketimi ile önlenebilir ya da giderilebilir.

    -Gargara: Günde birkaç defa olmak üzere, tuzlu su ile gargara yapmak, halk arasında gırtlak kurumasına karşı en sık kullanılan tedavi teknikleridir.

    -Pastil: Boğaz için özel olarak geliştirilen farklı içeriklerdeki pastiller, boğazı yumuşatarak gırtlak kurumasını engeller.

  -Bitki çayları: Yeşilçay ve adaçayı gibi bitki çayları ile, bal ve limon karışımı, gırtlak kurumasına iyi gelen yöntemlerdir.

 -İlaçla tedavi yöntemi: Gırtlak kuruması tedavi yöntemlerinden  birisi olan ilaç tedavisi, hastalığın sebebine göre uygulanır. Daha çok, enfeksiyonel ve alerjik rahatsızlıklara bağlı olarak ortaya çıkan gırtlak kurumasının tedavisinde antibiyotik ilaçlar kullanılabilir.

Gırtlak kuruması yanma, kaşıntı ve yara gibi sorunlara sebep oluyorsa, yukarıda bahsedilen önlemlere ek olarak mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Kalıcı bir hasar oluşmaması için doktor müdahalesi gereklidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 27 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın