Gırtlak Kaşıntısı, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
392 okunma
Gırtlak Kaşıntısı, Belirtileri ve Tedavisi

Gırtlak kaşıntısı, gündelik bir sorun olup, önemli bir rahatsızlık teşkil etmeyen, boğazda kaşıntı, gıdıklanma hissi yaratan, hava kuruluğu ve alerjik sebeplere dayalı olarak meydana gelen hissel bir sıkıntıdır. Herhangi bir hastalığın belirtisi yada habercisi değildir. Gırtlakta bulunan mukus, beslenme sırasında yutkunurken zorlanmayı önler ve gırtlağın kurumasının önüne geçer. Fakat bazı durumlarda ve özellikle de vücut susuz kaldığında mukus seviyesinde azalma olur. Buna bağlı olarak gırtlakta bulunan sinir ucu hücreleri tahriş olabilir ve kaşıntıya sebep olur. Havadaki nem oranı, yenilen herhangi bir yiyecek, tüketilen sıvı miktarı gibi etkenler mukusun azalmasına ve gırtlak kaşıntısına neden olabilir.

Gırtlak Kaşıntısı, Belirtileri ve Tedavisi

Gırtlak kaşıntısı özellikle bir belirti göstermez. Mukusun azalmasına bağlı oalrak kaşıntı meydana gelir. Boğazda yer alan sinir ucu hücreleri bazen tahrip olabilir. Bundan dolayı mukus seviyesi önemlidir. Boğazda meydana gelen herhangi bir sağlık sorunu da gırtlak kaşıntısına sebep olur. Gırtlak kaşıntısı gündelik bir sorun olup, pek çok sebep buna neden olabilir. Örneğin;

  • Kullanılan ilaçlar,
  • Havadaki nem oranı,
  • Psikolojik etkenler,
  • Aerjenik maddeler,
  • Beslenme biçimi

Gırtlak Kaşıntısı Tedavisi

Pekçok neden ile oluşabilen gırtlak kaşıntısıtedavisi evde yapılabilecek bir sağlık sorunudur. Enfeksiyonlar ve alerjik maddelerin neden olabileceği gırtlak kaşıntısı, enfeksiyon önleyici ve antiseptik özellikli ilaçlar sayesinde kontrol altına alınabilir. Özellikle bademciklerde oluşan enfeksiyon nedeni ile gırtlakta kaşıntı meydana gelebilir.  Bu durumu önlemek için doktorun önerdiği ilaçlar dışında, sıvı tüketimi arttırılmalıdır. Ayrıca gırtlak kaşıntısının önüne geçmek için özel olarak üretilen damlalar kullanılabilir.

Bunların dışında evde kendimiz de çözüm yolu üretebiliriz. 1 su bardağı suyu kaynatıp, içine 1 tatlı kaşığı zerdeçal eklenir ve ılınması beklenir. Ilınan su kaşıntı geçene kadar her gün tüketilir. Ayrıca bal ve ılık su karışımı da gırtlak kaşıntısı için uygun bir alternatif tedavi yöntemidir. Gırtlak kaşıntısı tedavisi bu kadar basit olup, geçici bir sorundur ve gırtlaktaki mukus miktarına bağlı gelişir. Bu neden ile mukus seviyesinin arttırılması ve boğazdaki kuruluğun giderilmesi gerekir. Bol sıvı tüketimi boğazdaki mukus miktarını arttıracaktır. Ayrıca sigara kullanımı boğaz kuruluğuna yol açar. Bu neden ile kaşıntıya sebep olur. havadaki nem oranının düşük olması, bulunulan ortamdaki oksijen miktarının düşük olması gibi nedenler boğazda kuruluk meydana getirir. Böyle durumlarda ortamın havalandırılması  gerekir. Etkisi hemen görülecektir. Bulunduğumuz ortamın oksijen miktarı açısından zengin olmasının yanı sıra hazırladığımız zerdeçallı su ile gırtlak kaşıntısından kurtulmak mümkündür.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 27 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın