Gırtlak Kanseri Tedavisi

yorumsuz
213 okunma
Gırtlak Kanseri Tedavisi

Kanser, farklı türleriyle, gittikçe daha geniş kitleleri kapsayan tehlikeli bir hastalıktır. Bazı kanser türleri, hastalığın seyri değiştikçe insan yaşamını ciddi boyutta olumsuz etkilemektedir. Gırtlak kanseri, bu kanser türlerinden birisidir. Gırtlak, havanın nefes borusuna, besinlerin ve içeceklerin de yemek borusuna gidişini sağlamak gibi önemli görevi bulunan hayati bir organdır. Gırtlak kanseri, gırtlağın herhangi bir tarafında oluşan kanser türüdür.

    Gırtlak kanseri, yemek, yutmak, konuşmak ve nefes almak gibi hayati fonksiyonları olumsuz etkilemektedir. En önemli belirtileri, nefes darlığı, yutmada güçlük ve ses kısıklığıdır. Gırtlak, konuşma olayının gerçekleştirilmesinde de rol alan bir organ olmasından dolayı, gırtlak kanseri doğal olarak ses kısıklığına sebep olmaktadır. Hastalık ileri evrelerde, kulak ağrısı, boyun kısmında yara ve şişlik benzeri belirtiler de gösterebilir.

Gırtlak kanseri, tehlikeli bir hastalık olsa da, günümüz teknolojisinde tedavisi mümkündür. Tabi hastalık teşhis edildiğinde ne seviyede olduğu da tedavi açısından önemlidir. Tedavi için, çeşitli etkenler göz önünde bulundurularak farklı tedavi teknikleri uygulanır.

     Gırtlak kanseri tedavisi

 Gırtlak kanseri tedavisi için, öncelikle gırtlak muayenesi yapılır. Gırtlaktan parça alınarak patolojik inceleme ile teşhis koyulur. Eğer kanser teşhisi koyulmuşsa, hastalığın evresine göre uygun teknikle tedaviye başlanır.

   Cerrahi operasyon: En etkili tedavi şeklidir. Hastalığın etki alanına göre gırtlağın bir kısmı veya tamamı ameliyatla alınabilir. Operasyon  ile, hastanın rahat nefes alması için, gırtlağın uygun bölümüne delik açılır. Eğer gırtlağın bir kısmı alınırsa bu delik operasyondan belirli bir zaman sonra kapatılır. Gırtlağın tamamı alınmışsa, hastanın solunum işlevini gerçekleştirebilmesi için açılan delik kalıcıdır ve kapatılmaz.

Radyoterapi tekniği: Işın tedavisidir. Yüksek ısıdaki ışınlarla, kanserli hücreler yok edilir. Işınlar, boyundan gırtlağa dış bölgeden verilir. Belirli seanslarla tedavi yaklaşık 2 ay sürer. Bu arada tedavinin etkili olabilmesi için ilaç tedavisi de uygulanabilir.

   Lazer tekniği: Lazer, tıp dünyasında, estetik operasyonlar dahil birçok tedavi için kullanılmaktadır. Kanser tedavisinde ise, en etkili tedavi yöntemlerindendir. Bu yöntemle tedavi, hiçbir kesi ve yara izi olmadan yapıldığı için, sıklıkla tercih edilmektedir.

   Kemoterapi: Kanserli hücreleri ilaçla öldürme yöntemidir. İlaçlar bazen ağız yoluyla, bazen de damardan enjeksiyon yöntemiyle verilmektedir. Ameliyat uygulanamayan hastalar için tercih edilen bir yöntemdir.

   Gırtlak kanseri tedavisi, farklı tekniklerle yapılabilmektedir. Hastalığın tedavi şeklini, hastalığın evresi ve kişinin sağlık durumu belirlemektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 23 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın