Gırtlak Kanseri Nedir

yorumsuz
300 okunma
Gırtlak Kanseri Nedir

Gırtlak kanseri 

Gırtlak kanseri, sık görülen ve hayati önem taşıyan kanser türlerinden birisidir. İnsan vücudunun sağlıklı bir şekilde işleyişini devam ettirebilmesi için, her organın ayrı bir görevi bulunmaktadır. Bazı organların ise görevi oldukça önemlidir. Gırtlak, bu organlardan birisidir. Nefes alma, yutma ve konuşma gibi işlevler, gırtlak tarafından yerine getirilmektedir. Gırtlak hücreleri yenilenirken, eski hücrelerin yok olmaması ve birikmesiyle oluşan tümörlere gırtlak kanseri denir. Gırtlak kanseri, gırtlağın herhangi bir bölümünde görülebilir.

    Gırtlak kanseri belirtileri

Gırtlak kanseri, oluştuğu andan itibaren bazı belirtiler göstermektedir. Belirtiler, hastalığın hangi seviyede olduğuna dair bilgi verir. Alanında uzman bir doktor, belirtilerinden dolayı kanserin hangi evrede olduğunu anlayabilir. Gırtlak, konuşma, yutma ve nefes alma gibi hayati fonksiyonları bulunan bir organ olduğu için, gırtlakta oluşan kanser, bu fonksiyonların hepsini olumsuz etkileyen belirtiler verir. Ses kısıklığı, bu belirtilerin başında gelmektedir. Konuşma zorluğu ve yutmada zorluk, gırtlak kanseri belirtisi olabilmektedir. Geçmeyen öksürük ve ani kilo kayıpları da gırtlak kanserine işaret eden belirtiler olabilir. Hastalık bu dönemlerde farkedilmezse, ilerki dönemlerde daha da geniş alana yayılır ve boyunu da etkiler. Boyun ağrısı, boyunda yara ve şişlik görülmesi de, hastalığın ilerlemiş evrelerinde görülen belirtilerdir.

    Gırtlak kanserinin tedavisi

  Gırtlak kanseri tedavisinin başarılı bir şekilde yapılabilmesi için, öncelikle ayrıntılı bir gırtlak muayenesi yapılır. Gırtlaktan parça alınarak patolojiye gönderilir. Sonuçlara göre, tedavi şekli belirlenir. Tedavi için farklı seçenekler mevcuttur.

    Açık ameliyat: Açık ameliyat tekniği, gırtlak kanserinin etkili şekilde tedavisi için sık uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntemle, gırtlak kanserine sebep olan kanserli hücrenin bulunduğu alan alınır. Eğer hastalık ilerlemişse, gırtlağın tümü de alınabilir. Boyun kısmına doğru yayılma söz konusu ise, kanserli hücrelerin temizlenmesi için bu bölgeye de operasyon uygulabilir. Operasyonla gırtlağın bir kısmı veya tümü alındığı için, hastanın nefes almasını sağlamak amacıyla gırtlak bölgesine delik açılır.

   Lazer tekniği: Lazer tekniği, herhangi bir kesi yapılmadığı ve yara izi kalmadığı, dolayısıyla iyileşme süreci kısa olduğu için tıpta çok kullanılan bir yöntemdir. Gırtlak kanserinin tedavisi için, hastanın durumuna göre uygulanabilen bir tekniktir.

  Radyoterapi tekniği: Kanserli hücreleri yakarak yok etme tekniğidir. Bu yöntemle, yüksek enerjiye sahip ışınlarla, kanserli hücreler yakılarak öldürülür.

  Kemoterapi tekniği: Bu teknik, ilaçlarla kanserli hücrelerin öldürülmesine dayalı bir tekniktir. İlaçlar hastaya, bazı durumlarda ağız, bazı durumlarda enjeksiyon yoluyla verilir.

Gırtlak kanserinin tedavisi için uygulanan teknik, hastalığın seviyesi, kişinin sağlık durumu ve tercihine göre belirlenir.

   Gırtlak kanseri tedavisi sonrası

Gırtlak kanseri tedavisi sonrasında kişi, hastalığın nüksetme riskine karşı belirli aralıklarla kontrollere çağrılarak gözetim altında tutulur. Tedavi şekli ne olursa olsun, hastalığın kalıcı olarak sonlandırılabilmesi için, ilaç desteği sağlanmaktadır. Tedavi sırasında ve sonrasında sağlanan ilaç desteği ile, hastalığın kalıcı olarak tedavi edilmesi amaçlanmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 23 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın