Gırtlak Kanseri Nedenleri Nelerdir

yorumsuz
332 okunma
Gırtlak Kanseri Nedenleri Nelerdir

Gırtlak kanseri, boğazda bulunan hücrelerin aşırı derecede ve gereksiz şekilde büyümesi, çoğalması sonucu oluşan tümörlere bağlı olarak meydana gelir. Gırtlakta oluşan tümörler iyi huylu ve kötü huylu olmak üzere iki biçimde bulunur. Fakat önemsenmediği takdirde bu tümörler kansere dönüşmektedir. Gırtlak kanserinin belirtileri ortaya çıktığı ilk anda doktora başvurulması gerekir. Böylelikle erken müdahale edilebilir ve buradaki tümörün huyu endoskopik tetkikler sonucu öğrenilip buna uygun tedavi yöntemi izlenebilir. Erken teşhis edilen tümörlere lazer uygulaması yapılabilir. Böylelikle gırtlağa ulaşmak için delik açılmasına gerek kalmamaktadır. Fakat müdahalede geç kalınmış bir tümör gırtlak kanserine dönüşür ve bu durumda, kanserin evresine göre gırtlağın tamamı yada bir kısmı alınmaktadır. Bu da ses kayıplarına yol açmaktadır. Ayrıca gırtlak tamamen iyileşene kadar yutkunma zorluğu da çekilmektedir.

Gırtlak Kanseri Nedenleri Nelerdir?

 Gırtlak kanseri nedenleri arasında ilk başta sigara gelmektedir. Sadece gırtlak kanserinin nedenleri arasında olmayıp tüm kanser türlerinin başlıca sebebi sigaradır. Vücudun herhangi bir yerinde tümör bulunuyorsa sigara kullanımı bunu tetiklemekte ve tümörlerin kansere dönüşmesine neden olmaktadır. Ayrıca aşırı alkol tüketimi de kansere neden olur. Bu neden ile kullandığımız maddelerin sağlıklı olduğundan emin olmak gerekir. Nitekim vücudumuza giren her besin maddesi kana karışır ve vücutta olumlu yada olumsuz etkiler yaratır. Bu durumda sağlık sorunlarına yol açar. Sadece alkol yada sigara kullanımı değil sağlıksız beslenme biçimi de kanseri tetikler. Kızartma ve fast-food ürünlerin tüketimi kansorejen maddenin vücutta birikmesine yol açar. Tükettiğimiz ürünlerin içeriğinde bulunan maddeler birçok hastalığın sebebi olmaktadır. Gırtlak kanserinin nedenlerini sıralamak gerekir ise;

  • Sigara ve alkol kullanmak,
  • Markası belli olmayan ürünlerin tüketimi,
  • Vücutta herhangi bir yerde kanserli hücrelerin bulunması ve bu hücrelerin gırtlağa sıçraması,
  • Beslenme biçimindeki dengesizlik olarak maddeleyebiliriz.

Hastaların çoğu ilk belirtiler ortaya çıkmasına rağmen doktora gitmeyi reddetmektedirler. Belirtiler önemsenmediği takdirde hastalığın ilerlemesine sebep olur ve günlük ihtiyaçları karşılamak dahi zorlaşır. Beslenmek, su içmek, nefes almak gibi basit işlevler bile yerine getirilemez. Gırtlak kanserinin belirtileri arasında yutkunmada zorluk çekmek, ses kısıklığı, boğazda ağrı ve yumru hissi gibi nedenler bulunmaktadır. Belirtileri her ne kadar sıradan boğaz enfeksiyonu hastalıkları ile bağdaşsa da kanser oluşumunda da benzer belirtilere rastlanmaktadır.

Gırtlak Kanseri Ameliyatı

Gırtlak kanseri nedenleri belli olarak orataya çıkan bir tümör sorununur. Gırtlakta oluşan tümörler ilerleyen evrelerde kansere dönüşür. cerrahi müdahale gerektiren bir sağlık sorunudur. Hasta genel anestezi ile uyutulur ve gırtlaktan bir delik açılarak kanserli bölgeye ulaşılır. Bu müdahale sırasında gırtlağın tamamı alınabilir. Yerine protez borular kullanılır ve gırtlak kendi işlevselliğini kaybetmez. Fakat ameliyat sonrasında ses telleri yitirilebilir. Bu açıdan kanser ilk evrelerdeyken müdahale edilmesi en doğrusudur. Ameliyat sonrası enfeksiyon oluşması yada iltihaplanma gibi riskler bulunmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 29 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın