Gırtlak Kanseri Evreleri

yorumsuz
4.176 okunma
Gırtlak Kanseri Evreleri

Gırtlak kanseri, tedavi edilmediği takdirde kalıcı hasar bırakacak ciddi bir kanser türüdür. Bazı hücrelerin, gırtlak bölgesinde kontrolsüz bir şekilde birikerek tümör oluşturması, gırtlak kanserine sebep olur. Oluştuğu andan itibaren aşama aşama ilerleyen gırtlak kanseri, farklı evrelerinde farklı tekniklerle tedavi edilebilmektedir.

    Gırtlak kanseri evreleri

   İlk evre: İlk evre,hastalığın yeni oluştuğu evredir. Gırtlak kuruması, hafif ağrı ve ses kısıklığı gibi belirtilerle kendini gösteren gırtlak kanseri, bu dönemde doktora başvurulması halinde kolaylıkla tedavi edilebilir ve sonuç kalıcı olur. İlk evrelerde daha çok lazer ve radyoterapi gibi teknolojik teknik ve cihazlarla basit şekilde tedavi edilebilen gırtlak kanserinin iyileşme süreci de kısa olmaktadır. Çünkü bu teknikler, fazla kesi ve dikiş yapılmadığı için, avantajlı tekniklerdir.

   Geç evre: Hastalığın ilerlediği dönemlerdir. Gırtlak kanserinin geç evrelerde de tedavisi mümkündür ancak daha kapsamlı ve uzun tedavi uygulanır. Bu evrede, kanserli hücreler daha çok açık ameliyat tekniği ile tedavi edilir. Açık operasyona ek olarak, radyoterapi tekniği de kullanılabilir ki, tedavi kalıcı olsun. Uzman bir hekim, geç evrede bile hastalığı kalıcı olarak tedavi edebilir. Tekniklerin başarılı şekilde kullanılması hastalığı tedavi eder ancak, başarısız olunması durumunda kemoterapiye ihtiyaç duyulabilir. Açık operasyon sırasında, gırtlağın bir bölümünün alınması, diğer bölümün korunması, ileride tedavinin seyrini olumlu etkilemektedir. Hastanın nefes alabilmesi için operasyon sırasında gırtlağa açılan delik, belirli bir süre sonra gerekli kontroller yapılarak kapatılabilir. Sonrasında, hasta sesini ve nefesini gerektiği gibi kullanabilerek günlük yaşamına devam edebilir. Gırtlağı tamamen alınan hastalar ise, boyunlarındaki delik aracığı ile konuşma, yeme-içme ve nefes alma eylemlerini yerine getirebilir.

    Çok geç evre: Hastalıkta, gırtlağın kurtulma imkanının kalmadığı evredir. Bu evrede teşhis edilen gırtlak kanseri, gırtlağın tamamen alınmasıyla tedavi edilebilir. Ancak, kanserli hücreler, hastalığın ilerlediği dönemlerde kan dolaşımı sayesinde diğer organlara da sıçramış olabilir. Akciğer ve beyin başta olmak üzere, geç evrede bazı organları da etkileyen gırtlak kanseri, tedavinin en zor olduğıu evredir. Bu evrede, açık operasyon tekniği ile gırtlak tamamen alınır. Hastalığın sıçradığı organlar varsa da, o bölgelere de operasyon uygulanabilir. Ameliyat sonrası hasta, yaşamsal fonksiyonlarını boynuna açılan delikle yerine getirebilir. Nefes alma, konuşma ve beslenme gibi fonksiyonlar, bu delik aracılığı ile gerçekleştirilir. Sonrasında, hastanın sesini kontrol edebilmesi için, ses protezi gibi uygulamalara ihtiyaç duyulabilir.

Çok geç evrede tanısı konulan gırtlak kanseri, ameliyata ek olarak, radyoterapi ve kemoterapi tekniği ile yavaşlatılmaya çalışılır.

  Gırtlak kanseri tedavisinin başarılı ve kalıcı bir şekilde yapılabilmesi için, hastalığın evresi önem taşımaktadır. Her evrede tedavi mümkün olsa da, erken teşhis her zaman hayat kurtaran niteliktedir. Bu nedenle, boğazda kaşıntı, yara, ses değişimleri, kanlı tükürük ve nefes almada zorluk gibi belirtiler yaşayan kişi, vakit kaybetmeden doktora gitmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 29 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın