Gırtlak Kanseri Belirtileri

yorumsuz
249 okunma
Gırtlak Kanseri Belirtileri

Gırtlak kanseri, gırtlağın herhangi bir bölümünde kanserli hücre oluşmasıdır. Farklı sebeplere bağlı olarak oluşan hastalığın belirtileri ve tedavi teknikleri de farklıdır. Daha çok sigara içenlerde görülen gırtlak kanseri, en yaygın rastlanan kanser türlerindendir.

       Gırtlak kanseri belirtileri

Gırtlak, nefes alma, konuşma ve yutma gibi eylemlerin oluşmasında görev alan bir organ olduğu için, gırtlakta oluşacak kanser, bu hayati eylemlerin gerektiği gibi yapılmasını engellemektedir. Oldukça ciddi belirtilerle kendini gösteren gırtlak kanseri, hangi evrede olursa olsun acil tedavi gerektirmektedir. Gırtlak kanserinin belirtileri şunlardır:

-Ses kısıklığı: Konuşma işlevinin oluşmasında görevi bulunan gırtlakta oluşan kanserli hücre, ses kısıklığına sebep olmaktadır.

      -Yutmada zorluk: Yaygın olarak görülen belirtilerdendir. Başka bir sebebe bağlı olarak da ortaya çıkabilir ancak yutma güçlüğü yaşayanlar gırtlak kanseri tehlikesini göz önünde bulundurmalıdır.

      -Kulak ağrısı: Gırtlağın belirli bir bölgesini etkileyen kanser, kulaklarda ağrı şeklinde belirti verebilir.

   -Öksürük

  -Boğaz ağrısı

     -Ani ve aşırı kilo kaybı gibi belirtiler, gırtlak kanserinin en yaygın görülen belirtileridir. En çok ses kısıklığı şeklinde belirti veren gırtlak kanseri, evresi ilerledikçe, belirtileri de şiddetlenen ve giderek boyun bölgesine doğru yayılan bir kanser türüdür. Ses kısıklığı eğer iki haftadan fazla sürmüşse, mutlaka kanser tehlikesinden şüphelenilmeli ve gereken müdahale yapılmalıdır.

Hücreler yenilenirken eski hücrelerin birikmesiyle oluşan tümörler, iyi huylu  veya kötü huylu olabilir. Eğer iyi huyluysa basit bir ilaç tedavisi ile müdahalesi yapılabilir. Tümörler kötü huyluysa gırtlak kanserinden bahsedilebilir. İyi huylu tümörlerin kesin tedavisi varken kötü huylu tümörlerin,tedaviden sonra tekrarlama riski de bulunmaktadır. Bu nedenle gırtlak kanseri tedavisinden sonra hasta, kontrol altında tutulmakta ve belirli aralıklarla kontrollere çağrılmaktadır.

Hastalık ilerledikçe, belirtiler daha da şiddetlenir ve günlük hayatta kişinin yaşamsal fonksiyonlarını yerine getirmesini engeller. Boyuna doğru yayılması durumunda, tedavisi daha da zorlaşır. Hastalığın tedavi edilmesinde erken teşhis büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle, yukarıdaki belirtilerden bir veya birkaçını yaşayanlar, ihmal etmeden doktora görünmelidir.

Hastalık, ameliyat, radyoterapi, lazer ve kemoterapi teknikleri ile tedavi edilir. Hastanın evresine göre en etkili yöntem seçilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 23 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın