Gırtlak Kanseri Belirtileri Nelerdir

yorumsuz
340 okunma
Gırtlak Kanseri Belirtileri Nelerdir

Kanser, farklı türleriyle her geçen gün daha da geniş kitlelere yayılan bir hastalıktır. Türü ne olursa olsun kanser, hayati önem taşımaktadır ve tedavisinde en etkili nokta erken teşhistir. Kadın-erkek, genç-yaşlı ve çocuklar olmak üzere farklı cins ve yaşları etkileyebilen kanserin bazı türleri sık olarak görülmektedir. Gırtlak kanseri, sık görülen kanser türlerinden birisidir. Kendini, kişinin hayati yaşam fonksiyonlarını etkileyecek belirtilerle gösteren gırtlak kanseri için, evresine göre tedavi şekilleri uygulanmaktadır.

     Gırtlak kanseri belirtileri

-Gırtlak kanseri, ilk olarak ses değişikliği ile kendini gösterir. Sesi normalden daha kısık çıkan kişiler, gırtlak kanserinden şüphelenmelidir.

Kulak ağrısı: Kanserli hücrelerin zamanında teşhis ve tedavisinin yapılmamasıyla, ilerleyen dönemlerde kulak ağrısı görülebilir.

-Boğaz ağrısı: Gribal enfeksiyonlar, tahriş, bakteri ve ses zorlanmalarına bağlı olarak görülebilen boğaz ağrısı, gırtlak kanserinin sebebi de olabilir. Eğer boğaz ağrısı uzun süre geçmemişse veya tekrarlıyorsa bir uzmana görünmekte fayda vardır.

   -Yutmada zorluk: Kanserli hücrelerin sebep olduğu ağrılara bağlı olarak kişi yutmada ve nefes almada zorluk çekebilir. Bu durum gırtlak kanseri belirtisi olabilir.

  -Nefes darlığı: Aniden ortaya çıkan nefes darlığı veya hırıltılı nefes alıp verme, gırtlak kanserine işaret edebilir.

   -Ani ve aşırı kilo kaybı: Hastalığın ilerleyen evrelerinde kişi kısa bir sürede ciddi kilo kayıpları yaşayabilir. Boğaz ağrısı, hırıltı veya kulak ağrısı gibi belirtiler de varsa, gırtlak kanseri tehlikesi düşünülmelidir.

   -Yorgunluk, halsizlik ve uykuya eğilim: Gırtlak kanseri belirtisi olabilir. Eğer sürekli hale gelmişse, teşhis için doktora başvurulmalıdır.

 -Ağız kokusu: Kanserli hücrelerin zararlı etkilerine bağlı olarak, kötü ağız kokusu ortaya çıkabilir.

    -Öksürük: Birden başlayan ve geçmeyen öksürük, gırtlak kanseri belirtisi olabilir.

   -Boğaz bölgesinde şişlik: Gırtlak kanseri boğazın etrafındaki lenf bezlerine yayılırsa, şişliğe sebep olur.

Gırtlak kanserinin en önemli belirtisi ses kısıklığıdır. 2 haftadan uzun süren ses kısıklıkları için kanser tehlikesi göz önünde bulundurulmalı ve mutlaka bir hekime başvurulmalıdır.

Sigara, genetik faktörler, zararlı kimyasallar, hazır ve dondurulmuş gıdaların fazlaca tüketilemesine dayalı dengesiz ve sağlıksız beslenme düzenine bağlı olarak görülebilen gırtlak kanseri cerrahi operasyon, radyoterapi ve kemoterapi tekniği ile tedavi edilebilir. Bu tıbbi tekniklerin yanında hekimler hastaya, yaşam tarzında bazı değişiklikler yapma konusunda önerilerde bulunmaktadır. Beslenme düzeninde değişiklikler, sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durulması ile yeşilçay başta olmak üzere bitki çaylarının tüketilmesi, kanserin tedavisinde etkili olan doğal yöntemlerdir. Tedavide en önemli etken ise, her hastalıkta olduğu gibi, erken teşhistir. Yukarıdaki belirtilerin bir veya birkaçını yaşayanlar, gereken teşhis ve tedavi için uygun tıbbi bölüme görünmelidir. Bu hastalıkla ilgilenen tıbbi bölüm ise kulak burun boğaz bölümüdür.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 25 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın