Gırtlak Kanseri Ameliyatı

yorumsuz
468 okunma
Gırtlak Kanseri Ameliyatı

Gırtlak kanseri ameliyatı, kanserin evrelerine bağlı olarak yapılır ve gözetim süresi buna bağlı olarak belirlenir. Erken dönemde teşhis edilen gırtlak kanseri, tedavi ve taburcu olma süresinide kısaltmaktadır. Geç evelere ulaşmış bir gırtlak kanseri vakasında radyoterepi ve kemoterapi uygulamaları da yapılır. Ayrıca gırtlakda delik açılmasını gerektiren bir ameliyat söz konusu ise, ameliyat sonrasında delik kapanana ve hasta rahat yutkunmaya başlayana kadar gözetim altında tutulur.

   Gırtlak kanseri ameliyatı, erken dönemlerde lazer yöntemi ile yapılabileceği gibi gırtlaktan açılan bir delik yardımı ile gırtlağa uşalılarak da yapılır. ilerlemiş bir gırtlak kanserinde gırtlağın tamamı yada bir kısmı alınabilir. Bu durumda yapay gırtlak yada protez borular yardımı ile gırtlağın işlevi yerine getirilir. Ameliyat sonrasında gırtlağa yapılan müdahalelerden dolayı ses kaybı yaşanır. Gırtlağın alınması ile ses tamamen kaybolabilir. Bu durumda ses çıkışının sağlanabilmesi için yapay yöntemlerden yararlanılır. Bu uygulama genellikle hastanın tedavisi bittikten sonra yapılır.

Gırtlak Kanseri Ameliyatı Sonrasında Ve Ameliyat Sırasında Olabilecekler

 • Yutkunmada güçlük çekilmesi
 • Koku alma duyusunun azalması
 • Boyunda ağrılar
 • Gırtlak tamamen alınmış ise ses çıkaramamak
 • Boyunda yara izlerinin oluşması
 • Boyun ve omuz bölgesinde gelişen kas ağları
 • Ameliyat sonrasında yaralı bölgenin iltihaplanması
 • Boynun ön kısmında delik açılan yerden tükürük gelmesi
 • Yüzdeki dudağa yakın sinirlerin zarar görmesi sonucu gülümsendiği zaman ortaya çıkan asimetrik bozukluk
 • Ameliyatlı bölgede kanamaya bağlı olarak ortaya çıkan riskler
 • Ameliyat sonrasında damarlarda tıkanıklığa bağlı olarak felç riski

    Gırtlak kanseri hastaları bazen belirtileri dikkate almayıp, hastalığın ilerlemesini sağlamaktadırlar. Gırtlakta oluşan tümör zamanında müdahale edilmeyerek gelişecektir. Ayrıca kötü huylu tümörler dikkate alınmadığında vücudun neresinde olur ise olsun farklı organlara sıçrama ihtimali bulunmaktadır. Gırtlakta kanser belirtileri birçok hastalık ile benzerlik gösterse de nefes darlığı, yutkunma zorluğu, ses kısıklığı gibi sorunlar yaşandığı takdirde doktora başvurulması gerekmektedir.

Gırtlak Kanseri Belirtilerinin Önemi

Pekçok hasta gırtlağında sorun yaşasa dahi kendine bu durumu konduramayıp doktora başvurmamaktadır. Ancak yaşanan sorunlar ilerledikçe, gırtlaktaki sorunlar dayanılmaz hale gelir ve günlük rutin ihtiyaçları karşılamak bile zorlaşır. Fakat ne kadar geç müdahale edilir ise kayıp da o kadar büyük olmaktadır. Örneğin; erken dönemde teşhis edilip müdahele edilen gırtlak tümörleri lazer yöntemi ile giderilebilmektedir. Buna bağlı olarak herhangi bir kayıp yaşanmamakta, ses tellerinde sorun olmamaktadır. Ancak geç müdahele edildiğinde cerrahi müdahale uygulanmakta ve gırtlağın tamamı alınmaktadır. Bu da ses çıkaramama sorununu ortaya çıkarır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 29 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın