Gırtlak İltihabı, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
554 okunma
Gırtlak İltihabı, Belirtileri ve Tedavisi

Larenjit olarak da bilinen gırtlak iltihaplanması, bir tür üst solunum yolu enfeksiyonudur. kış aylarında sıklıkla karşılaşılabileceği gibi sürekli yüksek ses ile koNuşmak zorunda kalan kişilerde de görülebilir. Cinsiyet yada yaş ayrıcalığı yapmayan bir rahatsızlıktır. Boğazda iltihaplanma sorunu, öksürük, burun akması gibi sıradan belirtiler ile kendini gösterebilir. İki biçimde sıklıkla rastlanan larenjit, akut ve kronik olmak üzere adlandırılan çeşitleri bulunmaktdır. Kalabalık ortamlarda enfeksiyon ve bakteri gibi oluşumların yayılması daha kolay olduğundan genellikle böyle ortamlarda bulunan kişilerde daha çok görülür.

Gırtlak İltihabı Belirtileri

Gırtlak iltihabı üst solunum yolu enfeksiyonları grubuna giren bir hastalık çeşididir. Mantarlar, bakteri ve virüsler bu hastalığa sebep olabileceği gibi yüksek sesle konuşmak da larenjite neden olur. Reflü de larenjite sebep olan bir diğer etkendir. Gırtlak iltihaplanmasına sadece enfeksiyonel sorunlar neden olmamaktadır. Bağırma sırasında ses tellerinde oluşan yırtılma yada tahriş boğazda iltihaplanmaya sebep olur. Bu da larenjitin önünü açmaktadır. Gırtlak iltihaplanmasının pekçok belirtisi bulunmaktadır. Bunlar;

 • Öksürük
 • Boğazda ağrı
 • Ses kısıklığı
 • Burun akıntısı
 • Hissizlik
 • Boyun kısmında oluşan ağrı
 • Yüksek ateş
 • Boğazda batma hissi

Bu belirtilerin hepsi larenjit belirtisidir ve bebeklerde daha şiddetli görülebilir. Ayrıca öksürük sırasında boğazda oluşan tahrişten kaynaklı olarak kan gelmesi durumu da gözlemlenebilir.

Gırtlak İltihabı Tedavisi

  Gırtlak iltihabı tedavisinde daha çok esans ve mentol ağırllıklı tedavi uygulanır. Boğazı rahatlatacak ve dinlendirecek yollara başvururlur. Öncelikle fazla konuşmamak ve bağırmamak gerekir. Sesin dinlenmesi önemlidir. Aksi takdirde iltihaplanmanın geçmesi zaman alır. Daha sonra papatya çayı ve nane içerikli çaylar içilebilir. Ayrıca su tüketimi önemlidir. Özellikle larenjit sırasında gereğinden biraz daha fazla su tüketilebilir. Kronik larenjiti olan kişiler devamlı olarak bitki çayları tüketmelidir. Akut larenjiti olan kişiler ise doktor kontrolü altında antibiyotik kullanabilirler. Ayrıca balgam söktürücüler de bu kişiler için uygun ilaçlardır.

Gırtlak İltihabı Belirtileri ve Sonrası

Gırtlak iltihabı olan kişiler doktor tavsiyesi ile ilaç kullanabilir ve bitki çaylarından faydalanabilirler. Ancak larenjit sonrası uygulanması ve dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bu hususlar dikkate alındığında larenjitin önüne geçilebilir.

 • Boğaz iltihaplanması yada grip gibi enfeksiyona bağlı üst solunum yolu sıkıntısı yaşayan kişilerden uzak durulmalıdır.
 • Su tüketiminin yeterli düzeyde yapılması ve boğazın tahriş olmasını önlemek için ses seviyesine dikkat edilmesi gerekir.
 • Vücudun direncinin devamlı yüksek tutulması için beslenme şekline dikkat edilmesi ve mümkün olduğunda markası bilinmeyen gıdalardan uzak durulması gerekir. Daha çok merdiven altı olarak tabir edilen bu gıdalar pekçok enfeksiyonel madde barındırmaktadır.
 • Bitkisel çaylar tüketilebilir. Ancak reflüyü tetikleyen çaylardan uzak dururlması gerekmektedir. Çünkü reflü boğaz iltihaplanmasını tetikleyen etkenlerdendir. Mümkün olduğunca asit içeren bitki çaylarından uzak durulmalıdır.
 • Boğaz sorunlarına en iyi gelen besinlerden biri baldır. Bu nedenle ılık su ile bal karıştırılıp gün içerisinde tüketilebilir.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 26 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın