Gırtlak Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
625 okunma
Gırtlak Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi

Gırtlak hastalıkları, aynı belirtileri gösterebilen ve çoğu zaman büyük risk taşımayan hastalıklardır. Belirtiler saptanmayıp önemsenmediği takdirde gırtlakta oluşan bazı sorunlar ciddi rahatsızlıklara sebep olabilir. Gırtlak birkaç önemli işlev görmektedir. Bunlar;

  • Soluk alıp verme
  • Yutkunma
  • Ses çıkışını sağlaması gibi  işlevlerdir.

Gırtlakta oluşan herhangi bir sorun bu 3 işlevin yerine getirilmesine engeldir. Larenks olarakta bilinen gırtlakta, tıkanma ve daralma gibi rahatsızlıklar olabilir. Bu tür hastalıklar genellikle alerjen maddelerden, havadaki kuruluktan, reflü  gibi mide asitinin ters yönde hareket etmesini sağlayan hastalıklardan oluşabilir.  Mide de bulunan asit yemek borusundan geçer ve burada tahribata yol açar. Gırtlak bu tahribat sonrası daralma yaşar ve büzüşür. Soluk borusuna yemek kaçmaması için, her iki boruyu da kontrol altında tutan gırtlak, bu bölgelerde oluşan hasarlardan etkilenir.

Bu tür durumlar yaşandığında gırtlak kaslarında felç söz konusu olabilir ve nefes alırken zorluk çekilir. Gırtlak tümörlerinde ise ağrı, öksürük ve yutkunma zorluğu gözlemlenir. Bu belirtiler birçok gırtlak sorunu ile aynıdır. Nefes darlığına yol açan bu durum gırtlağın görevini yerine getirememesine neden olur ve ses kısıklığı sorunu yaşanır.

Gırtlak Hastalıkları Belirtileri

   Gırtlak hastalıklarının belirtileri genellikle birbirleri ile benzerlik gösterir. Bu neden ile ilk belirtide ne tür bir gırtlak hastalığı sorunu olduğu anlaşılamayabilir. Gırtlak hastalıklarının anlaşılabilmesi için endoskopi yapılması şarttır. Aksi takdirde önemsenmeyen bir gırtlak rahatsızlığı gırtlakta kötü huylu tümör oluşmasına yada gırtlak kanserine neden olabilmektedir. Gırtlak hastalıkları belirtilerinden bazıları şunlardır;

  • Gırtlakta hissedilen yumru,
  • Sesin 15 günden fazla kısık olması,
  • Konuşurken zorluk çekmek gibi belirtiler gırtlak tümörünün habercisi olabilir.
  • Yutkunurken zorluk çekmek,
  • Öksürük,
  • Gırtlakta kuruluk hissi,
  • Boyundan kulağa kadar süren ağrı hissi gibi nedenler ise gırtlak daralmasının sebebi olabilmektedir.

Kesin belirtileri olmayan rahatsızlık türü olan gırtlak hastalıkları doktor muayenesinden sonra teşhis edilip, tedavisi yapılmaktadır. Ayrıca sigaranın da tetiklediği gırtlak kanseri sorunu ise, gırtlakta kötü huylu tümör oluşması ve bu tümöre müdahale edilmekte geç kalınması sonucu oluşur. Bu durum gırtlağın alınmasına ve yapay borular ile hayata devam edilmesini sağlarken, sesin tamamen kaybolmasına da neden olabilmektedir.

Gırtlak Hastalıkları Tedavisi

   Gırtlak hastalıkları aynı belirtileri gösterip farklı rahatsızlıklar olarak karşımıza çıkan hastalıklardır. Bu neden ile gırtlakta hissedilen herhangi bir sorun olması durumunda doktora başvurmak önemlidir. Yapılan endoskopik tetkikler sonrasında gırtlakta ne tür bir sorun olduğu belirlenir ve tedavi şekli buna göre uygulanır. Eğer gırtlakta daralma var ise belli ilaçlar ile bu daralmanın açılması sağlanabilir. Gırtlakta daralma aynı zamanda buradaki kasların büzüşmesi ile de oluşur. İlaç yardımı ile tıkanıklık oluşan boru açılır ve gırtlaktaki büzüşme giderilir.

Eğer yapılan tetkikler sonucu gırtlakta kötü huylu bir tümör bulunduysa, hasta genel anestezi ile uyutulur ve boynun ön kısmından delik açılarak gırtlağa ulaşılır. Burada tümör parçalı ve ilerlemiş boyutta ise gırtlağın bir kısmı alınabilir. Tümörün ilerlemiş olması gırtlak kanserine davetiye niteliğindedir. Bu neden ile kötü huylu gırtlak tümörü teşhis edildiği gibi müdahale edilmesi gereken bir gırtlak hastalığıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 28 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın