Gırtlak Görevi Nedir?

yorumsuz
302 okunma
Gırtlak Görevi Nedir?

Gırtlak, boynun ön tarafında yer alan, soluk borusu ve beslenme sırasında yiyeceklerin mideye yönlendirilmesini sağlayan yutak arasında kalan bölümdür. Gırtlak görevi, çeşitli olan ve hayati önem taşıyan bir organdır. Soluk alıp verme işleminin yanı sıra yutkunmayı ve ses çıkışını da gırtlak sayesinde yerine getiririrz. Ses tellerinin çıkış noktası gırtlakta bulunur. Bu neden ile gırtlakta oluşan herhangi bir rahatsızlık sonucunda ilk etkilenen yer ses telleri olmaktadır. Bu da dolayısı ile ses kısıklığına yada ses kaybına yol açmaktadır. Gırtlak denildiğinde akla sadece nefes alıp vermek gelmememlidir. Çeşitli görevleri bulunan gırtlak, konuşmamıza ve beslenme sırasında soluk borusuna besin maddesi kaçmasını önleyip, soluk borusunu da korumaktadır. Yani gırtlakta oluşacak olan herhangi bir hasar hem yemek yeme zorluğu yaşanmasına hem de nefes almakta zorluk çerkmeye neden olmaktadır.

Gırtlağın Görevleri

  • Soluk alıp vermeyi sağlar
  • Beslenme esnasında soluk borusuna besin maddesi kaçmasını önler.
  • Sesin çıkmasını sağlar.
  • Yutkunmayı kolaylaştırır.
  • Soluk borusu ve yemek borusunun işlevlerini yerine getirebilmesi için aracıdır.

Tüm bunlar göz önüne alındığında gırtlak önemli bir organ olmaktadır. Gırtlakta oluşan hastalıklar (örneğin; gırtlak kanseri, gırtlak daralması vb. ), pekçok hastalığın habercisi olabileceği gibi tek başına gırtlak sorunu olarak da karşımıza çıkabilir. Yutkunmada zorluk çekmek, boğazda tahriş hissi, buna bağlı olarak öksürük, boğazda kuruluk ve ses kısıklığı gibi sorunlar gırtlakda kitle oluşumunun habercisi olabileceği gibi sadece basit bir sorun olan gırtlak daralması da olabilir.

Bunlar vb. sorunlar yaşandığında sorunun ne olduğunun kesin olarak anlaşılması için endoskopik tespitler yapılmalıdır. Doktorun isteyeceği tahliller sonucunda da gırtlakta oluşan sorunun ne olduğu anlaşılır ve tedavisi uygulanır. gırtlakta sorun hissedilmesine rağmen önemsenmez ise gırtlak görevlerini yerine getiremez ve beslenmek, su içmek, nefes almak, konuşmak gibi rutin ihtiyaçlar bile büyük sorun haline gelebilir. Özellikle gırtlakta kitle oluşumu gibi sorunlar ileriki zamanlarda sesin tamamen kaybolmasına hatta gırtlağın bir kısmının alınmasına yol açar. bu neden ile gırtlakta kitle hissi, yutkunurken yiyeceklerin zor geçmesi hissi yada ağrı hissedilir ise gırtlakta kitle olup olmadığı tespit edilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 27 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın