Gırtlak Felci, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
319 okunma
Gırtlak Felci, Belirtileri ve Tedavisi

Gırtlak felci, bazı kalp, kas, eklem, sinir sistemi ve göğüs hastalıklarının yan etkilerine bağlı olarak gırtlak kaslarında ortaya çıkan felç türüdür. Ciddi belirtilerle kendini gösteren gırtlak felci, oluşumuna sebep olan hastalıklarla beraber, programlı bir süreçle tedavi edilmektedir.

     Gırtlak felcinin nedenleri 

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, gırtlak felci, bazı hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkabilir.

-Çeşitli enfeksiyonlar 

-Akciğer hastalıkları

-Klap ve damar hastalıkları 

-Beyin ve sinir problemleri 

-Kafa travmaları gibi ciddi hastalıklar, gırtlak felcine sebep olabilen hastalıklardır.

     Gırtlak felcinin belirtileri

-Gırtlak felci, ilk olarak ses değişimleri ile belirti verir. Ses kısıklığı ve çatallaşması gibi ses tonundaki değişimler, gırtlak felci belirtisi olabilir.

 -Konuşmada zorluk çekme: Gırtlak felci, konuşma eylemini kısmen veya tamamıyla olumsuz etkileyebilecek derecede ciddi bir hastalıktır.

   -Yutma zorluğu: Gırtlak, yutkunma, yemek yeme ve konuşma gibi temel yaşam fonksiyonlarının yerine getiren organımız olduğu için, gırtlakta oluşabilecek felç, yutma zorluğu çekilmesine sebep olur.

    -Ağrı: Gırtlak felcinin olumsuz etkilerine bağlı olarak, konuşmaya veya yutkunmaya çalışırken ağrı hissedilmektedir.

       Gırtlak felcinin tedavisi

Gırtlak felcinin gerektiği şekilde tedavi edilmesi için, öncelikle tanısının doğru olarak koyulması gerekmektedir. Tanısı içinse, modern tıbbın bir getirisi olarak gelişmiş teknikler kullanılmaktadır. Gırtlak felcinin tanısı için, özel ince uçlu bir iğneyle, gırtlak kaslarının elektriksel gücü ölçülmektedir. Profesyonel bir tanı koyma yöntemi olan bu teknikle, hastalık belirlendikten sonra, uygulanacak tedavi yöntemi kararlaştırılmaktadır. Tedavinin cerrahi müdahale mi yoksa ilaç tedavisi şeklinde mi olacağı belirlendikten sonra uygulamaya geçilmektedir. Bazı durumlarda, cerrahi operasyondan ziyade, ses teli aktiviteleriyle gırtlak felci tedavisi gerçekleştirilmeye çalışılır. Hastaya, düzenli ses egzersizleri yaptırılır. Kişiden kişiye farklılık gösteren hastalığın derecesine bağlı olarak ses egzersizinin yeterli olmadığı durumlarda, elektrik uyarısı veya cerrahi operasyon tekniğine başvurulabilir.

Daha çok, konuşma terapisi ve yutkunma terapisi ile tedavi edilmeye çalışılan gırtlak felci için, solunumla ilgili problemler yaşanması durumunda cerrahi operasyon uygulanabilir. Ciddi anlamdaki felçlerde solumun zorlaşması durumunda, solumunun devamını sağlamak amacıyla boyna delik açılabilir.

  Gırtlak felci, hayati önem taşıyan ciddi hastalıklara bağlı olarak ortaya çıktığı için, tedavisi de hassasiyet gerektirmektedir. Uygulanacak tedavi şekli ister konuşma ve yutma terapisi olsun, ister cerrahi operasyon olsun, felce sebep olan hastalığın tedavisi ile birlikte yürütüldüğü için hayati önem taşımaktadır. Günümüz tıbbi-teknolojik gelişmelerine bağlı olarak, gırtlak felcinin tedavisi de gelişmiş tekniklerle profesyonelce yapılmaktadır. Önemli olan, bu aşamada doktorun tavsiyelerine uyarak, ilaç, beslenme ve aktivite önerilerine dikkat etmektir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 26 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın