Gırtlak Daralması, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
862 okunma
Gırtlak Daralması, Belirtileri ve Tedavisi

Mide de bulunan sıvı maddelerin, ters yönde hareket ederek yukarıya çıkması ve mide de ki asitin, yemek borusunu tahriş etmesi ile oluşan, yukarıya doğru hareket eden maddelerin boğazda tıkanıklığa sebep olması ile ortaya çıkan yemek borusundaki daralmaya gırtlak daralması denir. Daha çok yetişkinlerde görülen gırtlak daralması, yutkunmada zorluk çekmek ve beslenme esnasında yiyeceklerin boğazdan aşağıya inerken zorlanması gibi belirtiler ile ortaya çıkar. Mide de ki sıvı maddelerin yemek borusuna doğru hareket etmesi burada hassasiyete yol açar. Bu da gırtlak daralmasına sebep olur.

Bazı mide rahatsızlıkları da gırtlak daralmasının önünü açar. Reflü, ülser gibi hastalıklar mide asitinin ters yönde hareket etmesine neden olur ve bu durum da gırtlakta tahrişe bağlı olarak daralmaya yol açar. Gırtlak daralması ile ses kısıklığı yaşanabilir. Ayrıca nefes almakda zorluk çekmek ile birlikte ağrılar da baş gösterir. Mide de ki asitin yukarıya çıkması, sadece yemek borusuna değil yutağa da zarar verir. Gırtlak ve yutak kısmının tahrişi nedeni ile öksürük de bu rahatsızlığın belirtileri arasında sayılabilir.

Gırtlak Daralması Belirtileri ve Tedavisi

Gırtlak Daralması Belirtileri:

  • Boğazda ağrı,
  • Yutkunmada zorluk çekmek,
  • Nefes almakda zorluk çekmek,
  • Kulağa kadar süren ağrılar,
  • Öksürük,
  • Yemek borusu ve yutakda tahrişe bağlı olarak tıkanıklık hisi,
  • Ses kısıklığı

Gırtlak Daralması Tedavisi:

Gırtlak daralması, belirtileri göz önüne alınarak teşhis edilebilecek bir rahatsızlık değildir. Endoskopi yöntemi ile  rahatsızlık teşhis edilebilir. Yemek borusu ve yutak kısmına uygulanan görüntülü endoskopi sonrası, yutkunma zorluğu çekilen bölgeye Baryum röntgeni uygulanır ve yutkunmayı zorlaştıran neden bulunur. Bazı bulgular sonrasında mide kanseri gibi tehlikeli hastalıklar ortaya çıkabileceği için endoskopik tetkikler yapılmalıdır. Teşhis sonrası ameliyat çok nadir gerçekleşir. Genelde boğazdaki daralan bölgeyi açmak için genişletici ilaçlar mevcuttur. Kullanılan bu ilaçlar sonrası yutak da genişleme görülür ve tıkanan bölge açılır. Daralmadan kaynaklı olan büzüşme de giderildikten sonra yapılacak herhangi bir müdahale kalmamaktadır.

Gırtlak daralması sorunu yaşandıktan sonra dikkat edilmesi gereken bir husus yatmadan önce yemek yememektir. Ayrıca kızartmalardan ve baharatlı, acı yiyeceklerden uzak durulması gerekir. Tedavi sırasında özellik ile kilolu hastaların zayıflaması gerekir. İç organlarından herhangi birinde farklı bir hastalık yaşayan kişiler için tedavi daha kontrollü ilerlemektedir. Gırtlak daralması tek başına bir sorun olabileceği gibi farklı hastalıkların da belirtisi arasında yer almaktadır.  Örneğin, faranjit yada gırtlak kanseri bu hastalıklardan bazılarıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 27 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın