Gırtlak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

yorumsuz
301 okunma
Gırtlak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bir diğer adı ile larenks olarak bilinen gırtlak, ses oluşumu, beslenme sırasında solunumu kontrol altında tutmak ve solunum sağlamak gibi birçok göreve sahiptir. Boynun ön kısmında yer alır ve kıkırdaklı bir yapıya sahiptir.

Gırtlak ameliyatında en uygun yöntem açık gırtlak ameliyatıdır. Farklı tedavi yöntemleri olması rağmen en kabul görüleni bu yöntemdir. Gırtlak ameliyatı, gırtlakta tümör oluşması sonucunda yapılır. Koterizasyon ve lazer gibi tedavi yöntemleri bulunan gırtlak ameliyatında, tedavi şekli seçimi doktorun insiyatifine kalmıştır. Oluşan kanserli tümörlerin evresi ve  boyutu bu tedavi yöntemlerini etkilemektedir. Çeşitli gırtlak ameliyatı yöntemleri bulunmaktadır. Bunlar`;

  • Vertikal Larenjektomi
  • Açık Gırtlak Ameliyatı
  • Subraklogtik Larenjektomi
  • Kardektomi
  • Kapalı Gırtlak Ameliyatı
  • Total Larenjektomi
  • Near Total Laranjektomi

Gırtlak Ameliyatı, Riskleri ve Sonrası

 Açık gırtklak ameliyatı: Bu tedavi yöntemi aslında pekçok yöntemi içerisinde barındırmaktadır. Gırtlağın bir kısmı yada tamamı alınabilir. Bu yöntemdeki amaç gırtlağın normal işlevlerini yerine getirebilmesidir. Yani yutma, ses oluşumu ve solunum gibi gırtlağa ait görevlerin kusursuz bir şekilde işlemesine yardımcı olur.

    Kardektomi: Geniş bir ameliyat şekli değildir. Burada uygulanan yöntem, boynun ortasından bir delik açıp ve buradaki kıkırdaklardan biri olan tiroidi açmak sureti ile ses tellerine müdahale edilmesi işlemidir. İşlem sonrası ses kısılması sorunu yaşansa da bu sorun kısa sürede kaybolup, gırtlak sağlığına kavuşacaktır.

    Near Total Laranjektomi: Total laranjektomi yöntemi gırtlağın tamamının alınması yöntemidir ve near total larnjektomi ise bu işlem sırasında uygulanan bir yöntemdir denilebilir. Gırtlağın tamamının alınması, alınan gırtlaktan geriye kalan kısımların çevredeki mukozaya bağlanması ve yapay bir kanal vasıtası ile gırtlağın işlevselliğini koruması amaçlanır.

     Kapalı Gırtlak Ameliyatı: Bu ameliyat türü gırtlağa ulaşmak için herhangi bir kesik yada delik gerektirmez. Genel anestezi uygulanan hastanın ağzından gırtlağına yerleştirirlen retraktör yardımı ile lazer ve buna benzer tedaviye uygun aletler sayesinde işlem gerçekleştirilir. Bu tedavi yöntemi ile gırtlakta bulunan tümör küçültülebilir ve alınabilir. Ameliyat sonrası, hasta herhangi bir sağlık sorunu yaşamayacaktır.

Gırtlak ameliyatı, çok çeşitli olup genellikle sorun teşkil etmez. Hatta işlem sonrası hasta çok kısa bir süre ses kısıklığı gibi basit sorunlar yaşayabilir. Solunum ve beslenme sırasında yutma sorunu meydana gelmez. Bazı ameliyatlarda gırtlak tamamen alındığından ve sigaranın da tetiklediği gırtlak kanseri sorunu yaşandığında, gırtlak ameliyat, riskleri ve sonrasında kalıcı ses kısıklığı yaşanabilir. Bu nedenle gırtlakta oluşan tümörler ilerlemeden müdahale edilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 26 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın