Gırtlak Ağrısı, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
285 okunma
Gırtlak Ağrısı, Belirtileri ve Tedavisi

Gırtlak ağrısı, en fazla rahatsızlık veren ağrılardan birisidir. Gırtlak ağrısından, yutma, nefes alma ve konuşma gibi eylemler olumsuz etkilenir. Buna bağlı olarak da solunum yapma ve yemek yeme gibi yaşamsal ihtiyaçlar yerine getirilemez.

    Gırtlak ağrısı belirtileri ve tedavisi

Gırtlak ağrısı, nedenine göre belirti veren bir ağrıdır. Nedenine göre ağrının şiddeti ve süresi değişiklik göstermektedir.

     -Geçmeyen boğaz ağrısı

     -Zaman zaman kanlı tükürük

     -Kulak ağrısı

     -Ateş

     -Nefes almada, ağız açmada ve yutkunmada zorluk

     -Deri döküntüleri gibi belirtiler, gırtlak ağrısının ihmal edilmeden doktora başvurulması gereken belirtileridir.

Gırtlak ağrısı farklı belirtilerle kendini gösterse de, altında yatan sebep oldukça ciddi olabilir. Ağrı, tahriş, virüs, bakteriler, ses zorlanmaları ve soğuk algınlığı gibi ilaçla tedavi edilebilecek sebeplerin haricinde, gırtlak kanseri gibi önemli bir sebebe bağlı olarak da ortaya çıkmış olabilir. Gerektiği gibi tedavi edilebilmesi için, bir kulak burun boğaz uzmanına gidilerek muayene olunmalıdır.

    Gırtlak ağrısının tedavisi

   Gırtlak ağrısının tedavisi için uygulanan tedavi tekniği ilaç tedavisidir. Kullanılan ilaçlar, kişinin bünyesine ve ağrının sebebine göre, hekim tarafından belirlenmektedir. Gereken dozlarda ve gereken miktarlarda kullanılan ilaçlar sonrasında hasta belirli dönemlerde kontrollere çağrılarak tedavinin seyri kontrol altında tutulur.

     Virüsler: Farklı çeşitleri bulunan virüslerin sebep olduğu gırtlak ağrısı için antibiyotik tedavisi uygulanır. Ancak, tek başına ilaç tedavisi yeterli olmaz. Evde uygulanacak yöntemlerle de tedavi desteklenir. Limon başta olmak üzere turinçgil desteği ile C vitamini alımı arttırılır. Adaçayı ve yeşilçay gibi bitki çaylarının tüketilmesi, boğazları yumuşatır ve virüslerle savaşır.

    Bakteriler: Farklı cins bakteriler de gırtlak ağrısına sebep olur. Ağrının kısa sürede tedavi edilebilmesi için muayene sonrasında uygun ilaç kullanımına başlanır.

    Tahrişler: Boğaz tahrişlerine bağlı olarak görülen ağrılar da, ilaç tedavisi ve evde ek tedavi yöntemleriyle giderilir.

     Gırtlak ağrısının tedavisi için uygulanacak diğer basit teknikler

Etkisi oldukça büyük olan gırtlak ağrısı, birkaç basit teknikle tedavi edilebilir.

    Dinlenmek: Dinlenmekten kasıt, ses tellerinin dinlendirilmesidir. Sesin dinlendirilmesi, boğaz tahrişini önleyeceğinden ağrıyı da ortadan kaldırır.

     Bol sıvı tüketimi: Bol bol sıvı tüketmek, özellikle su içmek, boğazları rahatlatır.

    Odayı nemlendirmek: Yaşanılan ortamın havasının kuru olması, boğazlarda tahrişe sebep olduğundan, odanın nemlendirilmesi, ağrıyı ortadan kaldırabilecek basit bir önlemdir.

    Sesi hatalı kullanmamak: Gırtlak ağrısının en sık karşılaşılan sebeplerinden birisi olan yüksek sesle konuşma ve bağırma gibi aktivitelerin kısıtlanması, gırtlak ağrısını önleyici tedbirlerdir.

Gırtlak ağrısı, etkisi ciddi olan bir ağrı türü olsa da, düzenli ilaç kullanımı ve evde alınabilecek önlemlerle basitçe tedavi edilebilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 25 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın