Gırtlak Ağrısı Sebepleri ve Tedavisi

yorumsuz
213 okunma
Gırtlak Ağrısı Sebepleri ve Tedavisi

Gırtlak ağrısı farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilen bir ağrı türüdür. Ciddiyeti de, sebebine göre değişmektedir. Ağrıya neden olan faktör belirlendikten sonra, uygun ilaçlarla tedaviye başlanır.

Gırtlak ağrısı;

 -Virüs

      -Bakteri

     -Tahriş

     -Gribal enfeksiyonlar sebebiyle ortaya çıkar. Tedavisi en zor olan gırtlak ağrısı türü ise, virüslerin sebep olduğu gırtlak ağrısıdır.

 Gırtlak ağrısı tedavisi

  -Bakterilerin sebep olduğu gırtlak ağrısı tedavisi: Öncelikli olarak, ağrıya sebep olan bakterinin türü belirlenir. Gereken teşhis koyulduktan sonra, ilaç tedavisine başlanır. Bakterinin cinsi ne olursa olsun uygulanan tedavi tekniği ilaç tedavisidir. Sadece kullanılan ilaçların etki derecesi ve içeriği farklıdır. Bakteri sebepli ağrılar zamanında tedavi edilmezse, birçok ciddi soruna yol açabilir.

     -Virüslerin sebep olduğu gırtlak ağrısısının tedavisi: Virüslere bağlı olarak görülen gırtlak ağrısı, üşüme, titreme, burun akıntısı ve hapşırık gibi sorunlarla beraber kendini göstermektedir. Bu ağrı türünde uygulanan tedavi tekniği, antibiyotik ilaç kullanımıdır ancak, tek başına ilaç tedavisi yeterli olmayabilir. Ağrının ciddi sorunlara yol açmadan tedavi edilmesi için, belirli dozlarda antibiyotik kullanımına ek olarak evde bazı bitkisel içeceklerin tüketilmesiyle de tedavi desteklenir. Limon, bal, adaçayı, zencefil ve yeşilçay, gırtlak ağrısına iyi gelen evde tedavi teknikleridir.

    -Tahrişin sebep olduğu gırtlak ağrısının tedavisi: Dengesiz beslenme alışkanlıkları, sesi hor kullanma, soğuk algınlığı, sigara ve alkol gibi alışkanlıklar ile alerjik reaksiyonlar olmak üzere birçok sebep, boğazın tahriş olmasına, dolayısıyla gırtlak ağrısına sebep olabilir. Tahrişe bağlı gırtlak ağrısının tedavisi de yine ilaç desteği ile yapılmaktadır.

Ses kısıklığı, ağrının tekrarlaması ve uzun sürmesi, yutmada zorluk, nefes almada zorlanma, kanlı tükürük ve ses kısıklığı gibi durumlarda, gereken müdahalenin bir an önce yapılabilmesi için bir doktora başvurulmalıdır. Gırtlak ağrısı tedavisi için gidilecek tıbbi bölüm, kulak burun boğazdır. Alanında uzman bir hekim, ağrının sebebine göre gereken tedaviyi uygun şekillerde yapar veya şüpheli durumlarda ilgili bölümlere hastanın sevkini gerçekleştirir.

  Gırtlak ağrısı, bazen kızamık, su çiçeği, boyuna şiddetli darbe alma, yüksek sesle bağırma gibi durumlara bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Ortaya çıkış sebebi ne olursa olsun, mutlaka tedavi gerektirmektedir. Aksi takdirde, kişinin yemek yemeden yutmaya ve nefes almaya kadar tüm hayati fonksiyonlarını olumsuz etkiler.

   Gırtlak ağrısı için evde uygulanabilecek tedavi teknikleri

   -Bol sıvı tüketmek: Özellikle su alımını arttırmak, gırtlak ağrısının tedavi edilmesinde doğal ve etkili bir yöntemdir.

  -Bulunulan ortamı nemlendirmek: Kuru ve havasız ortamlar, boğazın tahriş olmasına ve ağrıya sebep olur.

-Limon, bal, zencefil, adaçayı, yeşilçay ve karanfil gibi bitki çaylarının günde 2-3 fincan olmak üzere yeterli miktarlarda tüketilmesi, evde gırtlak ağrısı tedavisini desteklemektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 26 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın