Gırtlak Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

yorumsuz
380 okunma
Gırtlak Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Gırtlak ağrısı, ciddi rahatsızlık veren bir ağrıdır. Yutma ve nefes alma gibi eylemleri olumsuz olarak etkilediğinden, kişinin yaşamında aksamalara yol açar. Gırtlak ağrısının farklı sebepleri bulunmaktadır. Genellikle ilaç tedavisi ve evde tedavi teknikleriyle basit şekilde tedavi edilebilir. Tedavisi basit olsa da, zamanında yapılmazsa ağrının ortaya çıkmasına sebep olan etken farklı hastalıklara yol açabilir.

    Gırtlak ağrısının nedenleri

    -Yüksek sesle fazlaca konuşma: Bağırma, uzun süre yüksek sesle konuşma ve şarkı söyleme gibi etkenlere bağlı olarak boğaz tahriş olabilir, sonucunda da gırtlak ağrısı oluşabilir.

   -Soğuk algınlığına bağlı gribal enfeksiyonlar: Soğuk algınlığının sebep olduğu üst solunum yolu iltihapları, gırtlak ağrısı nedenleri arasındadır.

Sigara-alkol tüketimi: Sigara ve alkol bağımlılığı, boğazlarda tahrişe sebep olur. Bu da gırtlak ağrısını ortaya çıkarır.

    -Cerrahi müdahaleler: Herhangi bir hastalıktan dolayı boyun çevresine operasyon yapılan kişilerde ilerleyen dönemlerde gırtlak ağrısı görülebilir.

    -Kistler: Gırtlak bölgesinde ortaya çıkan kistler, gırtlak ağrısına sebep olur.

  -Bakteriler: Bakterinin türü, ağrının şiddetini etkilemektedir.

    -Virüsler: Farklı birçok virüs çeşidi gırtlak ağrısına sebep olabilir.

    -Kazalara bağlı darbe alma: Bazı ciddi kazalara bağlı olarak soluk borusuna şiddetli darbe almak, gırtlak ağrısı nedenlerindendir.

  -Gırtlak kanseri: Gırtlak ağrısı, gırtlak kanserine bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Diğer sebeplere göre, basit ilaç tedavileriyle giderilebilecek kadar basit değildir. Kapsamlı tedavi gerektirmektedir.

    Gırtlak ağrısı tedavisi

Gırtlak ağrısının tedavisi, ağrının nedenine göre yapılır. Öncelikle, ayrıntılı bir muayene sonrasında ağrının sebebi belirlenir. sonrasında, uygun ilaçlarla tedaviye başlanır. Kullanılan ilaçların belirlenen dozu ve kullanım süresi, ağrının sebebi ortadan kaldırılana kadar devam eder. Basit antibiyotik tedavisi ile tedavi edilemeyecek ağrı türü ise, gırtlak kanserinin sebep olduğu ağrı türüdür. Bu gibi bir durumda, hastalığın ilerlemişliğine bağlı olarak farklı tedavi teknikleri uygulanabilir. Ameliyat, ışın tedavisi ve kemoterapi gibi yöntemlerle tedavi edilen gırtlak kanserinin sebep olduğu ağrının tedavisi, uzun bir süreci kapsayabilir.

Gırtlak kanserinin sebep olduğu ağrı haricinde, antibiyotik ilçalarla tedavi edilebilen gırtlak ağrısı için beslenme  düzeninde yapılacak değişiklikler de tedaviyi destekleyici niteliktedir. Sıcak bitki çayları ve bol su tüketmek, her gün bir tatlı kaşığı bal-zencefil karışımı yutmak, bol limon tüketmek ve C vitamini almak ile tahrişe sebep olacak sigara ve alkolu bırakmak, evde gırtlak ağrısı tedavisi yöntemleridir. Gırtlak ağrısının etkili bir şekilde tedavi edilebilmesi için, tıbbi yöntemlere ek olarak evde tedavi yöntemleri de mutlaka uygulanmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 25 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın