Erkekte Meme Büyümesi

yorumsuz
197 okunma
Erkekte Meme Büyümesi

Erkekte Meme Büyümesi (Jinekomasti)

Erkekte meme büyümesine jinekomasti diyoruz. Teşhis için kontrol ve ultrason yetecektir. Obez olmayan bir kişide en az 2 santimlik meme dokusu olması halinde jinekomasti tanısı konur.

İki tipi vardır:
1. Fizyolojik olan: Yeni doğanda, ergenlik çağında ya da yaşlılıkta olabilmektedir. Sebebi hormonal değişikliklerdir. Yeni doğanda anneden ( plasentadan ) geçen östrojen, ergenlikde testosterona görece artmış östriol, yaşlılıkta ise testosteronun düşmesiyle östriolün görece fazlalaşmış olması nedendir.

Ergenlikte jinekomasti genellikle tek taraflı, yaşlılıkta ise 2 taraflıdır.

2. Patolojik olan: Diğer rahatsızlık ya da vaziyetlere ilişkili gelişen. Bir çok genetik rahatsızlık, hormonal bozukluklar ve ilaçlar, karaciğer yetmezliği, ve farklı tümörler jinekomastiye kapı aralayabilir.

Tedavi altta yatan nedene yönelik değişir. Çoğu jinekomasti fizyolojiktir ve cerrahi olarak meme dokusunun çıkarılmasıyla düzeltilebilir.

Erkekte memede kanser gelişebileceği de akılda tutulmalıdır. Bu yönden şayet meme büyümesi ile beraber elinize bir sertlik geliyorsa zaman geçirmeden bir uzmana başvurmanızı tavsiye edilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Haziran 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın