Erkeklerde kanser belirtileri nelerdir?

yorumsuz
515 okunma
Erkeklerde kanser belirtileri nelerdir?

Erkeklerde kanser belirtileri

Erkeklerde sık sık görülen ve belirtileri göz ardı edildiğinde tedavi zamanı geciken kanser türlerinin dikkate alınması için gerekli olan belirtilerini sıralayalım..

1- Sık idrara çıkma: 50 yaş üzeri erkeklerin birçoğunda görülen, bu sıkıntıya beraberinde işeme sorunları eşlik ediyorsa bu büyük prostat bezinin göstergesi olabilmektedir. Kesinlikle herhangi bir probleminiz olmasa da 50 yaş sonrasında kesinlikle prostat muayenenizi yaptırmayı ihmal etmeyin. Erken zamanda teşhis edilen prostat kanserinden tedaviyle kurtulabilirsiniz.

2- Testislerde görülen değişiklikler: Testislerinizde herhangi bir şişlik veya ağrı hissederseniz anında bir üroloji uzmanına müracaat edin. Testis kanseri, prostat kanserinin aksine çok çabuk ilerleyen bir kanser türüdür. Doktorunuz muayenenin yanı sıra kan testleri ve ultrason kontrolü de isteyebilir.

3- Dışkıda kan: Hemoroid veya idrar yolu enfeksiyonu benzeri nedenlerden kaynaklanabileceği gibi; mesane, böbrek veya kolon kanserinin ilk belirtileri arasında olabilmektedir. Bu sebeple kanama söz konusu meydana geldiği an kesinlikle hekiminize gidin.

4- Cilt değişiklikleri: Cildinizdeki benlerde ebat, şekil ya da renk değişikliği fark ettiğinizde en kısa zamanda doktorunuza başvurun. Şuan ki benlerinizde görülen farklılıklar ya da yeni meydana gelen lekeler cilt kanseri habercisi olabilmektedir.

5- Lenf nodlarında şişlikler: Solunum yolu enfeksiyonu benzeri herhangi bir sağlık sorunu yaşamadığınız takdirde boyun, koltukaltı ve diğer bölgelerinizde yer alan lenf bezlerinde şişlikler oluşuyorsa kesinlikle doktorunuza bilgi verin.

6- Yutma zorluğu: Bir takım insanlar herhangi bir sorun olmasa da ara ara yutma zorluğu yaşayabilirler. Fakat bu probleme kilo kaybı ve kusma da eşlik ediyorsa hemen doktorunuza başvurun. Bu bulgular boğaz ve mide kanseri bulguları olabilmektedir. Doktorunuz bu olasılıkları elemek için sizden bazı tetkikler isteyebilir.

7- Mide yanması: Yeme içme alışkanlıklarınızda bir değişim yapmadığınız, stres yaşamadığınız bir dönemde olduğunuz halde mide yanması ekşimesi sorunu yaşıyorsanız kesinlikle doktorunuza müracaat edin. Bu bulgular boğaz ve mide kanseri habercisi olabilmektedir.

8- Ağızda görülen değişiklikler: Şayet sigara içiyorsanız ya da tütün çiğniyorsanız ağız kanseri riski görülme ihtimaliniz yüksektir. Son dönemde ağız içi ya da dudaklarınızda beyaz ya da kırmızı lekeler oluşmaya başladıysa kesinlikle diş doktoruna başvurun.

9- Nedensiz kilo kaybı: Diyet ve egzersiz alışkanlıklarınız değişmediği halde kontrol edemediğiniz biçimde kilo kaybı yaşamaya başladıysanız bu tiroid problemlerinin yanı sıra; pankreas, mide, ya da akciğer kanserinin belirtilerinden buru olabilmektedir. Bu vaziyette kesinlikle doktorunuza başvurun.

10- Ateş: Vücudun enfeksiyonla mücadelesi manasına gelen ateş; herhangi bir hastalıktan kaynaklanmıyorsa lösemi veya lenfomanın habercisi olabilmektedir. Bu sebeple 3 günden fazla devam eden ve sebebi bilinmeyen ateşiniz var ise kesinlikle doktorunuza müracaat edin.

11- Memede görülen değişiklikler: Meme kanserlerin de %1’inin erkeklerde görüldüğünü ve erkeklerin de meme kanseri olabileceğini unutmayın. Bu sebeple memenizde görülen kitleleri görmezden gelmeyiniz. Elinize gelen kitle söz konusu olduğunda kesinlikle doktorunuza başvurun ve gereken muayenenizi ihmal etmeyin.

12- Sebebi bilinmeyen ağrı ve yorgunluk: Pek çok kanser türünün belirtilerinden biri de ne kadar dinlenirseniz dinlenin son bulmayan yorgunluk ve ağrıdır. Ağrı ve yorgunluk gündelik yaşamınızı etkileyen bir duruma geldiyse kesinlikle doktorunuza başvurun.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 12 Ekim 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın