En Tehlikeli Kanser Nedir?

En Tehlikeli Kanser Nedir? için yorumlar kapalı
319 okunma
En Tehlikeli Kanser Nedir?

En Tehlikeli Kanser

Kanser türlerine bakıldığında bunların sayısının son derece fazla olduğu görülür. Ancak bu türlerden bazılarının tedavileri kolayken bazılarının ise tehlike boyutu daha fazladır. Tehlikeli kanser türleri içerisinde akciğer kanseri ilk sıralarda yer almaktadır. Bu kanser türünün vücuda yayılması ve teşhis edilmesi oldukça zordur. Yapılan araştırmalara göre akciğer kanseri teşhisi koyulan hastaların yarısı teşhisten sonraki ilk altı ay içinde hayatını kaybetmektedir.

Akciğer kanseri sinsi bir hastalık olarak bilinmektedir. Teşhis koyulana kadar çok fazla belirti vermeden beyne kadar sıçrayabilir. Bu da hastalığın ileri evrede yakalanmasına neden olarak tedavi edilmesini güçleştirir. Bundan dolayı ailesinde daha önce akciğer kanseri olan kişilerin düzenli kontrolden geçmeleri tavsiye edilir.

En Sinsi Kanser

Akciğer kanseri genellikle sigara içen kişilerde çok fazla görülmektedir. Bundan dolayı sigara içmeyen kişilerin büyük bir bölümünde akciğer kanseri meydana gelmemektedir. Hastalığın belirtilerine bakıldığında uzun süreli öksürük, nefes darlığı, aşırı kilo kaybı, ses kısıklığı, göğüs ağrısı ve kanlı balgam şikayetleri vardır.

Akciğer kanseri ölüme en fazla sebebiyet veren sinsi kanser türleri arasında yer almaktadır. Yaklaşık otuz yıl boyunca sigara içmiş olan elli beş yaş ve üzerindeki kişilerin erken teşhis için belli aralıklarla muayene olmaları gerekir. Teşhis için akciğer grafiği ya da bilgisayarlı tomografi kullanılmaktadır. Eğer kanser ilk evrelerde fark edilirse tedaviden olumlu sonuç alınma ihtimali daha da artmaktadır.

En Tehlikeli Kanser Türleri

Teşhisi zor ve tehlikesi fazla olan kanser türleri içerisinde akciğer kanserinin yanı sıra pankreas kanseri de yer almaktadır. Erken evrede yakalanırsa cerrahi müdahale ile tedavi edilebilmektedir. Genellikle ileri evrelerde yakalandığından dolayı kemoterapi, radyoterapi gibi tedaviler uygulanmaktadır. Bu işlemler neticesinde hastalık süresinde kanser hücrelerinin ilerlemesi azaltılmaya çalışılır.

Gerek pankreas gerekse akciğer kanseri çoğunlukla ileri yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Özellikle pankreas kanseri için bakıldığında fazla kilolu kişiler risk altındadır. Genel kanser belirtileri içerisinde yer alan aşırı kilo kaybı, karın ağrısı, iştahsızlık gibi şikayetleri olan kişilerin hiç vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna giderek kanser muayenesinden geçmesi gerekir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 10 Kasım 2017