Dil Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

Dil Kanserinin Nedenleri Nelerdir? için yorumlar kapalı
242 okunma
Dil Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

Dil Kanserinin Nedenleri

Dil kanseri, dil üzerinde çeşitli bölgelerde meydana gelen tümörler olarak tanımlanmaktadır. Bu tümörler çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkmakta ve erken teşhis edilmediği takdirde istenmeyen sonuçlar görülebilmektedir. Özellikle ailesinde daha önce dil kanseri olan kişilerin bu hastalığa karşı daha dikkatli olmaları, hastalık belirtilerinin neler olduğunu öğrenerek en ufak bir şüphe halinde hiç vakit kaybetmeden doktora gitmeleri önerilir. Bu sayede hastalık erken fark edilerek kontrol altına alınmaktadır. Bu durum başta dil kanseri olmak üzere bütün kanser türleri için geçerlidir.

Dil Kanseri Ve Nedenleri

Ağız kanser türleri içerisinde dil kanseri yaygın biçimde görülmektedir. Genellikle erkeklerde daha sık ortaya çıkmaktadır. Alkol ve sigara tüketimi olan kişiler dil kanseri için şiddetli risk altında bulunmaktadır.

Dil kanseri nedenlerinin başında sigara gelmektedir. Sigara ve buna benzer ürünler kanser riskini arttırır. Dil hücrelerinin tahriş olmasına sebep olarak dilde sorunlar yaratır. Tahriş olan hücreler kaybı önlemek adına kontrolsüz bir şekilde bölünerek çoğalır. Bu durum dil kanseri oluşumunu tetikleyici özelliğe sahiptir.

Dil kanseri olan hastalardan alkol kullananların oranı da fazladır. Yapılan araştırmalara göre sigara kullanmadığı halde alkol kullanan kişilerin yaklaşık yüzde yirmi beşlik kısmı dil kanserine yakalanmaktadır.  Alkolün yanı sıra cinsel yol ile bulaşan HPV virüsü de dil kanserinin sebepleriarasındadır..

Dil Kanserini Sebepleri Nelerdir?

Dil hassas bir organ olduğundan dolayı ağız içine temas halinde olan ürünlere dikkat edilmesi gerekmektedir. Buna göre çeşitli nedenlerden dolayı ağzın iç kısmına yerleştirilmiş olan protez ve buna benzer malzemeler doğru yerleştirilmedikleri taktirde ağızda tahrişe ve ilerleyen aşamada dil kanserine sebep olurlar. Aynı nokta üzerinde uzun sürekli batma, tahriş, sürtünme kanser riskini artırıcı etki yapmaktadır.

Diğer pek çok kanser türünde olduğu gibi dil kanseri için de genetik faktörler etkilidir. Ailesinde ve genetik geçmişinde daha önceden dil kanseri olan kişiler varsa dil kanseri görülme ihtimali artmaktadır. Buna ek olarak ileri yaşlarda, beslenme bozukluğu olan kişilerde ya da daha önce başka kansere yakalanmış olanlarda dil kanseri daha sık görülmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 11 Kasım 2017