Dil Kanseri, Belirtileri ve Tedavisi

Dil Kanseri, Belirtileri ve Tedavisi için yorumlar kapalı
703 okunma
Dil Kanseri, Belirtileri ve Tedavisi

Dil Kanseri

Günümüzde, yaşam kalitesinin giderek bozulmasına bağlı olarak bazı hastalıkların görülme sıklığı artmıştır. Kanser, farklı türleriyle çocuk, genç ve yaşlı herkeste en sık görülen hastalıklardan birisi haline geldi. Kanserin bu kadar yayılmasının nedeni, beslenme alışkanlıklarındaki bozulmalar, hazır gıdalara yönelmek, hava kirliliği, hareketsiz yaşam ve sigara ile alkol kullanımıdır. Son zamanlarda, sık görülen kanser türlerinden birisi, dil kanseridir. Dil kanseri, dilin dokusunu oluşturan dokularda kötü huylu hücrelerin türemesidir. Eğer zamanında tedavi edilmezse, birçok kanser türü gibi hızlı bir şekilde yayılarak vücudun diğer organlarına sıçrar ve hayati tehlikeye sebep olur.

Dil Kanserinin Belirtileri

Dil kanseri, en sık görülen ağız kanserlerinden birisidir. Oluştuğu andan itibaren bazı belirtilerle kendini gösterir. Zamanında müdahale edilmediği takdirde, belirtiler iyice şiddetlenir.

-Dilin üzerinde, kırmızı veya beyaz renkte beneklerin oluşması, dil kanserinin belirtisi olabilir. Ancak bu belirti farklı bir sebepten de kaynaklanabileceğinden iyi gözlemlenmelidir. Dil kanserinin sebep olduğu benekler, kolay geçmemekte, giderek daha olumsuz sonuçlar doğurmaktadır.

-Yutkunurken, boğazda birşey varmış gibi hissetme.

-Kolay tedavi edilemeyen boğaz enfeksiyonları

-Yutkunmada zorluk, çiğnemede bozukluk

-Konuşma bozukluğu

-Kanlı tükürük

-Boyundaki lenf bezlerinde şişlik oluşması

-Ağız içinde, giderek his kaybı oluşması

Bu belirtiler, dil kanserinin sadece dil üzerinde olduğu zamanki belirtilerdir. Hastalık ilerlediği zamanlarda, daha da rahatsız edici belirtiler ortaya çıkmaktadır.

-Şiddetli çene ağrısı

– Kulak ve boyun çevresinde ağrı

-Çenede şişlik

-Dişlerin yerine tam oturamaması gibi belirtiler, dil kanserinin ilerlediği dönemlerde ortaya çıkan belirtilerdir.

Dil Kanserinin Nedenleri

1) Alkol ve sigara kullanımı: Dil kanserinin en önemli nedeni alkol ve sigara ikilisidir. Tütün mamullerinin hemen hepsi, dil kanseri açısından büyük risk taşımaktadır. Tütün ürünlerinin sürekli kullanımı, dil üzerinde tahrişe yol açar, bu tahriş sonucu DNA’lar değişime uğrayarak kanserli hücreler kontrolsüz olarak çoğalır.

2) Genetik faktörler: Dil kanseri, genetik olarak da ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Ailesinde daha önce kansere yakalanmış birileri olanlar, dil kanseri açısından risk altındadır.

3) Kimyasal maddeler: Çalışma ortamı dolayısıyla kimyasal maddelere maruz kalanların, dil kanserine yakalanma riski yüksektir.

4) Kanserojen madde içeren gıdalar: Son zamanlarda, kanserojen madde içeren gıdalar fazlaca tüketilmektedir. Dondurulmuş gıdalar, paketlenmiş ürünler, defalarca kızartma yapılan yağlar, işlenmiş gıdalar ve fast food tarzı gıda maddeleri, dil kanseri riskini arttırmaktadır.

Dil Kanserinin Tedavisi

Günümüz teknolojisinde, dil kanseri için hastalığın türüne ve kişinin genel durumuna göre farklı tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir.

1) Cerrahi operasyon: Dil kanseri için uygulanabilecek ilk tedavi yöntemi cerrahi operasyondur. Ancak bu yöntem, kanser fazla ilerlememişse uygulanabilir. Kanserli bölge ameliyatla çıkarılarak hastalık kalıcı olarak tedavi edilebilmektedir. Kanser ilerleyerek farklı organlara da sıçramışsa, aşağıdaki tedavi seçenekleri uygulanabilir.

-Radyasyon Tedavisi: Bu yöntem, son yıllarda sıklıkla uygulanan bir yöntemdir. Eğer hastalık ilerlemişse, cerrahi operasyon yapılamadığı için ışın tedavisi uygulanır. Kanserli hücreler yüksek ısıdaki ışınlarla yakılır ve küçültülerek ameliyata ortam hazırlanır.

-Kemoterapi: Kemoterapi tekniği ile, ağız veya damar yolundan etkili ilaçlarla hastalık tedavi edilmeye çalışılır.

-Glosektomi: İyice ilerlemiş durumdaki vakalar için uygulanan bir yöntemdir. Bu operasyon ile, dilin bazı bölgeleri veya tamamı alınabilir.

Dil kanseri için uygulanacak tedavi seçeneği, yapılan fiziki muayene ve tahliller sonrasında belirlenir. Kişinin sağlık durumuna en uygun tedavi seçeneğinin uygulanması, operasyondan başarılı sonuç alma şansını arttırır. Her hastalıkta olduğu gibi, dil kanserinde de erken teşhis büyük önem taşımaktadır. Ağız ve dil içinde herhangi anormal bir durumda, vakit kaybetmeden bir doktora başvurulmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 30 Ekim 2017