Dil Kanseri Yaşam Süresi ve Ölüm Riski

Dil Kanseri Yaşam Süresi ve Ölüm Riski için yorumlar kapalı
1.778 okunma
Dil Kanseri Yaşam Süresi ve Ölüm Riski

Dil kanseri, basit gibi  görünse de ciddi kanser türlerinden birisidir. Dil kanserine yakalanan kişinin yaşam süresi, bazı etmenler göz önüne alınarak belirlenir. Dil kanseri, teşhis zamanına göre birkaç evreden oluşmaktadır. Bu evreler, dil kanseri tedavisi gören kişinin yaşam süresini de belirlemektedir.

Dil Kanseri Yaşam Süresi

Dil kanserinin ilk evresi, tedavisinin ve hayatta kalım oranının en yüksek olduğu evredir. Bu evrede hastalık henüz, bulunduğu bölgede olduğundan cerrahi operasyonla tedavisi rahatlıkla yapılabilir. Dil kanserinin ilk evresindeki hastalar arasında yapılan bilimsel çalışmalara göre, hastaların beş yıl hayatta kalma süresi, %80’lere kadar çıkabilmektedir.

Dil kanserinin ikinci evresi, kanserin oluştuğu hücrelerden çevre doku ve organlara yayıldığı evredir. Bu evrede tedavi, diğer evreye göre daha zordur. Doğal olarak beş yılık sağ kalım oranı da düşüktür. Yapılan araştırmalar sonucunda, dil kanserinin ikinci aşamasındaki hastaların beş yıllık sağ kalım oranı %60 civarındadır.

Hastalığın son evresi, kanserin oluştuğu bölgeden çok uzaktaki diğer organlara yayıldığı evredir. Bu evre, dil kanserinin ölümcül riskinin en fazla olduğu bölgedir. Beş yıllık hayatta kalım oranı, %40’ın altındadır.

5 yıllık yaşam süresi tabiri, doktorlar tarafından kanserli hastaların yaşam süresini belirlemek için kullanılan bir tabirdir. Bu tabire göre hastanın, dil kanserine yakalandığı andan itibaren, hastalığın derecesine ve genel sağlık durumuna göre beş yıllık hayatta kalım oranı belirlenmektedir. Hastalığın ilk evresindeki beş yıllık yaşam süresinin %80 olması demek, bu hastalığa yakalanan 100 kişiden 80’inin beş yıl hayatta kalabileceği demektir. Aynı şekilde ikinci evredeki %60’lık orana göre de, dil kanseri hastalarının 100’ü arasından 60’ı 5 yıl hayatta kalabilmektedir. En tehlikeli evre olan üçüncü evrede, beş yıllık sağ kalım oranı oldukça düşüktür. 100 dil kanseri hastasından sadece %30’u hayatta kalabilmektedir.

Dil kanseri, birçok kanser türü gibi hızlı ilerleyen kanserlerden birisidir. Teşhis geciktikçe, tedavi de gecikmekte ve sağ kalım oranı düşmektedir. Erken teşhis dil kanseri için büyük önem taşımaktadır. Ağız içerisinde geçmeyen yara şikayeti bulunanlar, zamanında teşhis ve tedavi için gereken önlemleri alırsa, yaşam süresi de artmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 9 Kasım 2017