Dil Kanseri Neden Olur?

Dil Kanseri Neden Olur? için yorumlar kapalı
202 okunma
Dil Kanseri Neden Olur?

Dil Kanseri Neden Olur?

Yaygın olarak görülen kanserlerden biri olan dil kanseri, sebepleri ve tedavi şekli bakımından insanlar tarafından merak edilmektedir. Öncelikle dil kanseri nedenleri incelendiğinde bunlar içerisinde ilk sırada alkol ve sigara kullanımı gelmektedir. Yapılan araştırmalardan elde edilen sonuçlara göre alkol ve sigara kullanan kişilerin dil kanserine yakalanma ihtimalleri daha fazladır.

Alkol kullanımında ya da sigara kullanımında dil kanseri görülme olasılığı yüksektir. Ancak bu iki zararlı alışkanlığın bir arada bulunduğu kişilerde ise bu ihtimal katlanarak artmaktadır. Bunun yanı sıra sigara içme süresi ve kullanım miktarı da dil kanseri üzerinde belirleyici etkiye sahiptir. Dolayısıyla dil kanserini önlemek için kansere neden alkol ve sigara gibi alışkanlıklardan uzak durmak gerekmektedir.

Dil Kanserinin Nedenleri

Dil kanseri nedenleri içerisinde alkol ve sigaranın yanı sıra diş protezleri de yer almaktadır. Buna göre ağza iyi oturmayan ve mukozayı tahriş eden protezler dil kanserine sebep olmaktadır. Bundan dolayı diş protezi yaptırırken son derece dikkatli olunması ve protez taktıktan sonra detaylıca kontrol edilmesi fayda sağlamaktadır.

Dil kanserinin sebeplerinden biri de HPV yani Human Papilloma Virüs enfeksiyonudur. Bu virüs özellikle dil kökü kanseri ile bademcik kanserinde son derece etkilidir. Dolayısıyla bu belirtilere karşı bilgi sahibi olunmalı ve kanserin erken evrede kolaylıkla teşhis edilmesi sağlanmalıdır. Bu durum hastalar için avantajlıdır.

Dil Kanseri Ve Sebepleri

Dil kanseri ile ilgili herhangi bir belirtiden şüphelenen kişilerin kısa süre içerisinde kulak burun boğaz uzmanına muayene olmaları gerekir. Eğer doktor tarafından şüpheli bir durum fark edilirse biyopsi yapılır. Kanser teşhisinin konulmasıyla birlikte dil kanserinin sebepleri incelenir ve buna göre kanserin hangi evrede olduğu, nasıl bir tedavinin uygulanacağı belirlenir.

Ağız bakımının yeteri kadar yapılmaması, ağızda hijyenin sağlanmaması, radyasyon, genetik faktörler, puro kullanılması, pasif sigara içiciliği dil kanserine neden olan durumlar arasında sayılmaktadır. Boyun bölgesinde görülen şişlik ve kitle kanserin önemli belirtilerinden biri olarak ifade edilmektedir. Yaygın görülen bir kanser türü olduğundan dolayı dil kanserinin sebepleri, belirtileri gözden geçirilerek bu kanser türü hakkında bilgi edinilmesi gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 7 Kasım 2017