Dil Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Dil Kanseri Nasıl Tedavi Edilir? için yorumlar kapalı
511 okunma
Dil Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Dil Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Dil kanseri, son zamanlarda sık görülen kanser türleri arasında bulunmaktadır. Ağız içinde kanserli hücre oluşarak bu hücrelerin kontrolsüz şekilde büyümesi anlamına gelen dil kanseri, daha çok dilin kenarlarında ve alt kısmında oluşmaktadır. Tedavi edilmediği takdirde kısa sürede yayılmakta, hayatı tehdit edebilecek derecede ciddiyet taşımaktadır.

Dil üzerinde oluşan tümörler, zamanla ağız içine yayılmakta ve tedavi her evrede daha da zorlaşmaktadır. Tedavisi zor olsa da, zamanında müdahale ile kurtulma şansı bulunan bir kanser türüdür. Genellikle 60 yaş üzerinde oluşan dil kanseri, en sık görülen kanser türleri arasında yer almaktadır. Kanlı tükürük, tıkanma hissi, kulak ağrısı, çene ağrısı, dil üzerinde kabuklanma, yara, ağızda his kaybı ve yutma zorluğu gibi belirtilerle kendini gösteren dil kanseri, hastanın hem sağlığını tehdit eden hem de yaşam kalitesini ciddi oranda bozan tehlikeli bir hastalıktır.

Dil Kanserinin Tedavisi

Dil kanseri için, ameliyat, radyoterapi ve kemoterapi gibi teknikler uygulanmaktadır. Hangi tekniğin uygulanacağı, hastanın durumuna göre gereken tahliller yapıldıktan sonra belirlenmektedir. Dil kanserinin tedavisi için öncelikle, hastanın genel sağlık durumu, tümörün yerleştiği bölge ve ilerleme derecesi, tümörün iyi veya kötü huylu olduğu ile diğer dokulara sıçrama olup olmadığı belirlenir ve tedaviye kısa sürede cevap verecek en uygun teknik seçilir.

Ameliyat: Hastalığın henüz ilk dönemlerinde uygulanırsa, kalıcı tedavi sağlanabilir. Tümörlü bölge cerrahi operasyon ile temizlenir ve hastalığın yayılması engellenir. Düzenli kontrollerle, herhangi bir tekrarlama olup olmadığı takip edilir.

Radyoterapi: Değişik kanser türlerinde, son zamanlarda sık uygulanan bir tekniktir. Radyoterapi(ışın tedavisi), kanserli hücrelerin yüksek ısı derecesine sahip ışınlarla yakılarak ilerlemesinin durdurulmasıdır. Eğer hastalık çok ilerlemişse, radyoterapi tekniğinden sonra ameliyat düşünülebilir.

Kemoterapi: Hemen tüm kanser türlerinde uygulanan kemoterapi tekniği, dil kanser için de uygulanmaktadır. Ağız veya damar yoluyla özel ilaçların verilmesi şeklinde uygulanan kemoterapi tekniği, belirli seanslardan oluşmaktadır.

Dil kanseri için uygulanan cerrahi teknik sonrası, iyileşme süreci bazı diyet, konuşma ve fiziki hareketlerle desteklenmektedir. Hastanın belirli aralıklarla kontrollerine devam etmesi ve herhangi bir nüks olup olmadığının belirlenmesi de, dil kanserinin tedavi sürecinin aşamalarıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 13 Kasım 2017