Dil Kanseri Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir?

Dil Kanseri Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir? için yorumlar kapalı
800 okunma
Dil Kanseri Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir?

 Dil Kanseri Nasıl Anlaşılır

Dil kanseri kanser türleri arasında en az görülen bir kanser türüdür. Bu sebeple çoğu kimse bu kanser türünden habersiz bir şekilde yaşamakta ve buna bağlı olarak bu kansere yakalandığı zaman yakalandığını dair bilmemektedir. Bu sebeple aşağıda yer alan bilgilere dikkat kesilerek en azından kendi çapınızda bu kansere karşı önleminizi almış olursunuz.

Dil kanserinde ortaya çıkan kötü huylu tümörler diğer kanser türlerinde ortaya çıkan tümörler kadar etkili olmasa da ne olursa olsun diyerekten derhal bir doktora başvurulmalı ve tedavi sürecine başlanmalıdır. Dil kanserinin anlaşılması diğer kanser türlerine orana daha basittir. Dil kanserinin belirtileri hızlı ve net bir şekilde kendini gösterir. İşte aşağıda yer alan maddelerde bulunan durumlarda sizlerde kendinizde dil kanserinin olduğunu anlayabilirsiniz. Ayrıca bu maddeleri hepsi dil kanserinin belirtileri de sayılır.

  • Dil Üzerinde Tümör Oluşumu: Dil üzerimde, diş etlerinde veya da ağız içi boşluğunda kırmızı veya beyaz benek olarak başlayan ve zamanla büyüyerek sertleşen lezyonlar da dil kanserinin belirtilerindendir.
  • Ağız İçinde Yara ve Kanama: Dil üzerinde kısa sürelerde oluşan ülserli yaralar ve yemek yerken, konuşurken, tükürükken ağızdan çıkan kan ve yine ağız içinde oluşan kanamlar dil kanserinin belirtilerindendir.
  • Ağız Açmada ve Yutkunmada Güçlük: Konuşma esnasında, yemek yeme esnasında, ağzı açma ve rahat hareket ettirme konusunda ağrı ve sızı yaşanıyorsa, yutkunma rahat gerçekleşmiyorsa ve dil tat alma duyusunu kaybetmiş gibi ise bu durumlar da dil kanserinin belirtilerindendir.
  • Kötü Nefes Kokusu: Kişide normal ağız kokusunun dışında farklı bir ağız kokusu oluşmuşsa ve bu durum sürekli olarak büyüyerek devam ediyorsa bu durum da dil kanserinin belirtilerindendir.
  • Boyun Lenf Bezlerinde Şişlik: Sürekli bir şekilde boğazda bir şey kalmış hissi oluşması, boyunda kitle ve boyun lenf bezlerinde sızısız bir şekilde büyüme ya da şişlik oluşması da dil kanserinin belirtilerindendir.
  • Kilo Kaybı: Dengeli ve düzenli beslendiği takdirde istem dış hızlı bir şekilde kilo kaybı yaşanması diğer tüm kanserlerde olduğu gibi dil kanserinin de belirtilerindendir.
  • Kullanılan Protezlerin Ağıza Sığmaması: Normal şartlar altında kişinin ağız ölçüsüne göre yapılan ve bir dönemdir kullanılmakta olan protezin ağız içine sığmaması, yerine oturmaması dil kanserinin belirtilerindendir.
  • Çene ve Kulak Ağrıları: Kulak ve çenede oluşan ağrılar, yine kulak ve çenede oluşan şişlikler ve çene şişmesine bağlı olarak üst ve alt dişlerin yerine oturmaması dil kanserinin belirtilerindendir.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 14 Kasım 2017