Dil Kanseri Ameliyatı

Dil Kanseri Ameliyatı için yorumlar kapalı
228 okunma
Dil Kanseri Ameliyatı

Dil Kanseri Ameliyatı

Dilin üst kısmını kaplayan hücrelerin tümöre sebep olmasından dolayı dil kanseri ortaya çıkmaktadır. Bu kanserin sebebi çoğunlukla sigara içilmesi, alkol kullanılması, tütün çiğnenmesi gibi durumlardır. Günümüzde zararlı alışkanlığı bulunan insan sayısı son derece fazla olduğundan dolayı insanların bu hastalığa karşı bilgilenmesi önem taşımaktadır.

Dil kanseri sıklıkla görülen kanser türleri arasında yer almaktadır. Kadınlara kıyasla erkeklerde daha fazla görülen bu kanser türünün yaş aralığı atmış ile yetmiştir. Dil kanserinin en önemli belirtisi ağız içerisinde çıkan ve uzun süre geçmeyen yaralar olarak bilinir. Bu durum dil tümörünün habercisidir. Yaranın haricinde dilde şekil bozukluğu, uyuşukluk, sertleşme gibi belirtiler de görülmektedir. Hastalığın tedavisi için ise dil kanseri ameliyatı yapılmaktadır.

Dil Kanseri Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Dil kanseri ameliyatında amaç dilde bulunan tümörlü hücrelerin temizlenerek çıkartılmasıdır. Ameliyat esnasında tümörün çevresinde yer alan sağlıklı dokunun birazı da alınmaktadır. Bu işlemin amacı tümörün tamamen temizlendiğinden emin olmaktır. Ameliyatın ne derecede yapılacağı kanserin ilerleme durumuna göre farklılık göstermektedir. Eğer ilk evrelerde yakalanırsa herhangi bir kesik olmadan ameliyat yapılabilmektedir. Ancak kanser hücreleri alt çeneye kadar ilerlemiş ise bu durumda alt çene kemiğinin bir kısmı ile bir miktar ağız tabanı dokusu ameliyat ile alınır. Onun yerine vücudun başka bir bölgesinden doku ve kemik nakli yapılır. Burada amaç iyileşmenin daha kısa süre içerisinde sağlanmasıdır.

Dil Kanseri Tedavisi İçin Ameliyat

Dil kanseri tedavisi için ameliyat yapıldığında genellikle ameliyat sonrası kontrol işlemi gerçekleşir. Bunun için geriye kalan dokulardan örnekler alınarak tümöre dair herhangi bir kalıntı olup olmadığı gözden geçirilir. Eğer elde edilen sonuç negatif ise bu geride kansere dair iz kalmadığının göstergesidir.

Dil kanseri tedavisi için asıl yol cerrahi müdahaledir. Eğer kanser ileri seviyelere ilerlemişse bu tedaviye kemoterapi ve radyoterapi de ilave edilmektedir. Bu tedavileri uygulamadan önce hastadaki dil tümörünün boyutu, kanserin başka bir bölgeye yayılıp yayılmadığı, tümörün çeşidi ve hastanın genel durumu gözden geçirilir, ona göre hastaya uygulanacak olan tedavilere karar verilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 8 Kasım 2017