Dil Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi

Dil Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi için yorumlar kapalı
500 okunma
Dil Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi

Dil Hastalıkları

Günlük hayata bakıldığında dilde ya da vücudun diğer organlarında ciddi veya hafif dereceli pek çok hastalık meydana gelmektedir. Dilde görülen hastalıkların genellikle hafif dereceli hastalıklar arasında bulunduğu görülmektedir. Bu hastalıklar içerisinde en sık görülenlerden biri dil yanmasıdır.

Dil yanmasında ağız içinde sürekli yanma ve ağrı olur. Ağız içinin çok hassas olması nedeniyle bu sorunla sıklıkla karşılaşılır. Vücuttaki vitamin eksikliği, depresyon, kullanılan ilaçlar, hormon dengesindeki bozukluk, kadınlarda ileri yaşlarda görülen menopoz dil yanmasının sebepleri arasında sayılır. Yanma sonucu dil tat alamaz hale gelir. Tedavi uygulamak için ise öncelikle dil yanmasının nedenleri araştırılıp hastalığa yol açan etmene bağlı olarak tedavi uygulanır.

Dil Kanseri, Belirtileri, Tedavisi

Dil hastalıkları denilince akla gelen ilk hastalıklardan biri de dil kanseridir. Genellikle erkeklerde görülen bu hastalık dil üzerinde tümörlü hücreler oluşması nedeniyle görülür. Dil kanserinin en büyük düşmanı alkol ve sigaradır. Sigara ve alkol tüketimi fazla olan kişilerin dil kanserine yakalanma ihtimalleri daha yüksektir. Bunun haricinde HPV virüsü ve demir eksikliği de hastalığı tetiklemektedir.

Ağız içinde geçmeyen ve ciddi yaralar, kanamalar, çene ağrıları, kulak ağrısı, boyun bölgesinde şişme, dilin üst kısmında kızarıklık ve kabarcık, konuşma güçlüğü gibi sorunlar dil kanserinin belirtileri olarak bilinir. Kanser hastalığında erken teşhis son derece önemli olduğundan dolayı bu belirtilerden bir ya da birkaçı görüldüğünde ihmal edilmeden en yakın sağlık kuruluşuna gidilip muayene olunmalıdır.

Dilde Beyazlık

Dil beyazlığı, dilin üst kısmının farklı bir renge dönüşmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. İlk ortaya çıkış şekli dilde acı ve beyaz lekelerdir. Kısa süre içerisinde yayılabilen dil beyazlığı, ciddi sayılabilen hastalıklar arasında yer alır.

Dil beyazlığının nedeni enfeksiyon, mikrop ya da bakterilerdir. Tüketilen gıdalardan veya maddelerden dile bulaşan bakteri bulunduğu yerde tahribata yol açar. Bunun sonucunda da dil rengi beyaza döner.

Dil beyazlığı belirtileri arasında sigara içerken sebepsiz ve şiddetli ağrılar, baharatlı yiyeceklerde acı çekilmesi gibi belirtilerdir. Doğru ve düzgün tedavi edilmediği takdirde beyazlığa yol açan bakteriler hastalığı ciddi boyutlara taşımaktadır. Bu nedenle ihmal edilmeden tedavisi gerekir.

Dil guatrı, dil yarası, dilin iltihaplanması (glossit), doğuştan gelen dil yapışıklığı ya da büyüklüğü dil hastalıkları arasında yer almaktadır. Bu hastalıkların her birinin sebebi ve tedavisi farklı olabileceğinden dolayı dilde çeşitli değişiklikler ortaya çıktığında en yakın doktora gidip hastalıklar araştırılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 10 Kasım 2017