Dil Hastalıkları Ve Belirtileri

Dil Hastalıkları Ve Belirtileri için yorumlar kapalı
587 okunma
Dil Hastalıkları Ve Belirtileri

Dil Hastalıkları ve Belirtileri

Dilin tanımını yapmak gerekirse, boğazın alt kısmına bağlı, kaslardan oluşan, çiğneme, yutma, konuşma ve tat alma duyusunun gerçekleştiği vücut için önemli bir organdır. Vücudun her organında bir takım hastalıklar meydana gelmektedir ve dil de bunlardan biridir. Ancak, dil hastalıkları insanlar tarafından pek önemsenmez. Aslında çok önemli görevleri olan bu organın çeşitli şekilde hastalandığı görülür.

Dil Yanması

Bu hastalık ağız bölgesinin çok hassas olmasından kaynaklanır ve dilin sürekli yanmasına ve ağrımasına sebep olur. Tat alma duyusunu etkilemektedir ve psikolojik etmenlere dayalı bir hastalıktır. Kadınlarda menopoz dönemi, vücutta vitamin eksikliği, şeker hastalığı, depresyon ve kullanılan ilaçlar bu hastalığa sebep olmaktadır. Tedavisinde ise sorunun kaynağı tespit edilerek buna göre tedavi yöntemi uygulanır.

Fissürlü Dil

Genellikle sık görülen bir dil hastalığıdır. Ağrı olmaz ve zarar vermez. Gelişimden kaynaklanan bir hastalıktır ve genetik bir hastalıktır. Dilin yüzeyinde çok sayıda derin oluklar bulunur ve bu oluklarda bakteriler yerleşir. Dil yüzeyinde bulunan bu bakterilerin mantara sebep olmasıyla oluşur.

Atrofik Dil

Dil yüzeyinde bulunan papillaların silinmesi sonucu dil parlak bir şekil alır ve hassaslaşır. Ekşi ve baharatlı yiyecekler yanmaya sebep olur. Genellikle beslenme eksikliği sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. B12, riboflavin, folilk asit ve niasin eksikliğinde bu dil hastalığı görülür.

Coğrafik Dil

Bu hastalık insanlarda genetik olarak ortaya çıkar. Dilin yüzeyinde belli alanlarda kırmızılıklar görülür ve dilin yüzeyi zarar görmüştür. Bu hastalığın en büyük sebepleri, sigara kullanımı, alkol kullanımı ve baharatlı gıdalardır.

Kıllı Dil

Dil üzerindeki papillalardan filiform papillalar aşırı gelişim göstererek dilde kıllı bir görünüm oluşmasına sebep olur. Kıllı dil hastalığı olarak bilinen bu hastalık antibiyotik tedavisi olanlar, kemoterapi alanlar ve diyabet hastası olanlar da daha fazla görülmektedir.

Dil Kanseri

Ağız içinde oluşan kanserlerden biri de dil kanseridir. Genellikle erkeklerde ve ileri yaş gurubunda daha fazla görülmektedir. Alkol kullanımı, sigara kullanımı, demir ve vitamin eksikliği, cinsel yolla bulaşma gibi sebepleri vardır. Dil kanseri belirtileri arasında, ağız içinde uyuşma olması, dil üzerinde yara oluşması, kulak ağrısı çekmek ve boyun bölgesinde şişlik, yemek yerken sorunlar yaşanması, dil üzerinde beyaz ve kırmızı renkte kızarıklıklar ve kabarcıkların oluşması, dildeki kanamalar, yutma problemi ve çenede ağrılar ve konuşma bozuklukları sayılabilir.

Kızıl Hastalığı

Halk arasında çilek hastalığı olarak ta bilinen bu hastalıkta, dilin üst kısmında küçük kırmızı kabarcıklar meydana gelir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 12 Kasım 2017