Çocuklarda Löseminin Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda Löseminin Belirtileri Nelerdir? için yorumlar kapalı
299 okunma
Çocuklarda Löseminin Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda Löseminin Belirtileri

Lösemi, kan kanseri olarak bilinen ve çocukluk döneminde en sık görülen kanser türüdür. Erkek ve kız çocuklarında aynı oranda görülen lösemi, genellikle 2-10 yaş aralığında ortaya çıkmaktadır. Löseminin tedavisi erkek çocuklarda daha uzun sürer çünkü erkek çocuklarda kanserli hücreler testise saklanabilir ve üreme organını koruyan bariyerler nedeniyle kemoterapinin etkisinden kaçabilirler. Lösemi birçok hastalıkla karıştırıldığı için erken tanısı zordur. Başlıca belirtileri arasında şunlar sayılabilir:

Ciltte kolay morarma ve kanama

Lösemi olan çocuklarda küçük bir yaralanma, burun kanaması veya diş eti kanamalarında bile normalden fazla kanama görülebilir. Bu çocuklarda, en ufak darbelerde kolayca morarma ortaya çıkabilir. Ciltlerinde kılcal damarlardaki kanamalardan kaynaklı kırmızı lekeler oluşabilir.

İştahsızlık ve hızlı kilo kaybı

Lösemi hastası olan çocuklar iştahsızdırlar ve normalden daha az yemek yerler. Bu da çocuğun hızla kilo vermesine neden olur. Ani kilo kaybı lösemili çocuklarda yaygın olarak görülen bir belirtidir.

Nefes almada zorluk

Lösemili hücreler göğsün ortasında bulunan, timus adı verilen bir bezde toplanabilir. Bundan dolayı lösemi hastası olan çocuklar nefes alırken zorlanabilirler. Bu durum bazen acil tıbbi müdahale gerektirebilir.

Sık görülen enfeksiyonlar

Enfeksiyonla mücadele eden beyaz kan hücrelerinin fonksiyonlarını yerine getirememesi sonucu, lösemili çocuklarda sık sık viral ya da bakteriyel enfeksiyonlar ortaya çıkabilir.

Lenf bezlerinde şişme

Lösemili hücreler lenf bezlerinde birikebilir, bu da çocuğun kollarında, boynunda, kasıklarında şişlikler oluşmasına neden olur.

Eklemlerde ve kemiklerde ağrı

Lösemili çocuklarda görülen şikayetlerden biri de eklem ve kemik ağrılarıdır. Ebeveynlerin çoğu bu ağrıları büyüme ağrıları olarak düşünüp dikkate almamaktadırlar.

Kansızlık

Lösemili çocuklarda yeterince kırmızı kan hücresi üretimi olmadığı için kansızlık ortaya çıkar. Kansızlığa bağlı olarak da bitkinlik, ciltte solgunluk, hızlı nefes alma gibi belirtiler görülür.

Yüksek ateş

Hiç düşmeyen ve uzun süren ateş, sık görülen lösemi belirtilerindendir.

Yukarıdaki belirtiler mutlaka çocukta lösemi olduğu anlamına gelmez. Bunlar başka bir çocuk hastalığının belirtisi de olabilir ancak herhangi bir belirtiden şüphelendiğinizde çocuğunuzu mutlaka doktora götürün. Çünkü lösemide erken teşhis ve erken müdahale çok önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 3 Kasım 2017