Çocuklarda Lösemi, Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Lösemi, Belirtileri ve Tedavisi için yorumlar kapalı
140 okunma
Çocuklarda Lösemi, Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Lösemi

Lösemi halk arasında bilinen adıyla kan kanseri bir kanser türüdür. Kemik iliğinde başlayan bu kanser türü tüm vücuda yayılma özelliğinden dolayı diğer kanser türlerine orana daha tehlikeli bir kanser türüdür. Kemik iliğinde normal beyaz kan hücreleri çeşitli sebeplerden dolayı işlevini yerine getiremeyecek şekilde bozulur ve kontrolsüz olarak hızlı bir şekilde çoğalır. Lösemi hastalığının ortaya çıkma sebebi de budur. Lösemi hastalığı kendini bazı durumlarda yavaş yavaş belli ederken bazı durumlarda da aniden belli edebilir. Lösemi hastalığı her yaşta görülebile bir hastalık olmasına karşın daha çok 2 ila 10 yaş aralığındaki çocuklarda daha sık görülür.

Lösemi hastalığı çocuklarda en çok görülen kanser türlerinden biridir. Fakat endişe duyulması gerekilen bir durum söz konusu değildir. Çünkü tıptaki gelişmeler günümüzde lösemi hastalığının tedavisini kolay ve mümkün kılmaktadır.

Çocuklarda oluşan lösemi hastalığının belirtileri genellikle aynıdır. Bu belirtiler şöyle sıralanabilir: iştahsızlık oluşu, uzun süren yorgunluk, bir anda oluşan kilo kayıpları, solgun cilt, en ufak darbelerde vücut morarmaları, burunda aralıklarla kanama, ciltte oluşan kanlı lekeler, yüksek ateş, lenf bezlerinde oluşan şişkinlikler, kansızlık, ağızda kanama, baş, eklem ve kemik ağrımaları, bulantı hissi, kusma oluşumu, iç organ büyümesi ve benzeri. Lösemi hastalarında bu belirtilerin biri ya da bazılarının görülmesi yeterlidir. Bazı durumlarda tüm belirtilerde görülebilir.

Çocuklarda oluşan lösemi hastalığının net bir nedeni bulunmamakla birlikte en önemli nedeninin genetik faktörler olduğu söylenebilir. Çocuklarda ilgili genlerin doğuştan ya da doğuş sonrası bozulmaya uğraması lösemi hastalığının oluşmasını sağlamaktadır. Bu durumda genlerin bozukluğunun nedenleri bilinmeli ve bu nedenlere önlem alınmalıdır. Bu nedenlerde genellikle kimyasal maddeler, radyasyon, nükleer radyasyon, çeşitli virüsler ve kimi başka genetik rahatsızlıklardır.

Çocuklarda yer alan lösemi hastalığı tespit edilirken kemik iliği ve kan testleri büyük rol oynar. Özellikle leğen kemiğinden alınan kemik iliğinin incelenmesinin ardından çocukta lösemi hastalığının olup olmadığı çok kolay bir şekilde tespit edilir.

Çocuklarda lösemi hastalığının tedavisine gelindiğinde uygulanan tedavi yöntemleri genellikle kemoterapi diğer adıyla ilaç tedavisi ve ışın tedavisidir. Bu tedaviler çocuklarda uygulansa dahi yine de olumlu sonuç alma ihtimali diğer yaş gruplarında bulunan kişilere (2 ila 10 yaş aralığı dışındaki kişiler bahsedilmeye çalışılmaktadır) göre daha düşüktür. Bunun en önemli nedeni ise çocukların bağışıklık sisteminin ve vücut direncinin genç ve orta yaşlı kişilere göre daha zayıf olmasıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 30 Ekim 2017