Cilt Mantarı, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
338 okunma
Cilt Mantarı, Belirtileri ve Tedavisi

Cilt mantarı, hem görünüm hem de sağlık açısından önemsenmesi gereken bir hastalıktır. Tedavisi oldukça basit olsa da, dikkat edilmesi gerekmektedir.

Cilt mantarının oluşum nedenleri, oldukça farklıdır. Bazı durumlarda pek belirti vermezken, bazı durumlarda kaşıntı, kızarıklık ve ağrı gibi olumsuz durumlarla kendini gösterebilen bir hastalıktır.

   Cilt mantarının belirtileri

Cilt mantarı belirtileri, kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Hastalığın ortaya çıkış nedeni ve kişinin temizlik açısından durumuna göre, belirtiler azalabilir veya şiddetlenebilir.

-Cilt üzeride, kenarları belirli küçük-büyük alanlar içerisinde oluşan renk değişimleri

-Kaşıntı

-Kızarıklık

-Yanma

-Deri döküntüleri

-Kabarcıklar

-Kabuklanma

-Şişkinlik, cilt mantarının en sık karşılaşılan belirtileridir. Cilt mantarı hastalığına yakalanan kişide öncelikli olarak gözlemlenen durum, cilt üzerinde boyutları belirli kutucuklar içerisinde, pembe, açık kırmızı ve kahverengi gibi renk değişimlerinin meydana gelmesidir.

Bu belirtiler doğrultusunda, alanında uzman bir dermatolog tarafından teşhisi konulan cilt mantarının tedavisine, en uygun yöntemlerle başlanmaktadır.

   Cilt mantarının tedavisi

Cilt mantarının, ortaya çıkış sebebine göre çeşitleri bulunmaktadır. Sıcaklık ve nem, özensiz vücut temizliği, fazla kilolar, bazı ilaçların yoğun kullanımı ve şeker hastalığı olanlarda görülen cilt mantarı, keriyon, anüler ve tinea versicolor olmak üzere 3 çeşide ayrılmaktadır. Tedavi için öncelikle hastalığın çeşidi belirlenmelidir.

Hastalığın türü ve derecesi belirlendikten sonra, tedaviye geçilmektedir. Tedavi genelde ilaç tedavisi şeklindedir. Hastalığın seyrine ve şekline göre, hekim tarafından verilen hap veya kremler, talimatına uygun olarak kullanıldığında hastalık kısa sürede tedavi edilebilmektedir.

   Krem tedavisi: Hekim tarafından hastalığın tedavisi için uygun görülen kremler, günde iki kez hastalıklı bögleye sürülür. Bir hafta sonra iyileşme gösteren hastalık, yaşam tarzında dikkat edilecek değişikliklerle desteklenmelidir.

   Hap tedavisi: Krem tedavisinin yeterli olmadığı durumlarda uygulanan tedavi şeklidir. Gereken testler sonucunda, kişinin vücut yapısına uygun hap, hastalığın tedavisi için etkilidir. Günlük olarak belirtilen dozlarda alınırsa, cilt mantarı tedavisi kısa sürede ve başarılı olarak gerçekleştirilir.

   Evde temizlik tedavisi: Cilt mantarı tedavisinde en basit ve en öneli aşamadır. Günlük yaşamda, hijyen kurallarına dikkat etmek, hastalığın tedavisinde en etkili yöntemdir. Kişi, iç çamaşırı ve çoraplarını sık sık değiştirmelidir. Bir gün giyilen çorap ve çamaşır, ikinci gün giyilmemelidir. Ayakkabılar gün sonunda havalandırılmalı ve nemli kalmaması sağlanmalıdır. Kıyafetler hijyenik ve uygun ısılarda yıkanmalı, ütülenmelidir. Kişisel vücut temizliği de, bu noktada önem taşımaktadır. Kişi, her gün mutlaka duş almalı ve temizliğine dikkat etmelidir.

Cilt mantarı, kişinin yaşamını olumsuz etkileyecek sıkıntılı bir hastalık olsa da, kısa sürede tedavi edilebilmektedir. Hatta, günlük yaşamda dikkat edilecek noktalarla, oluşması da önlenmektedir. Herhangi bir sebebe bağlı olarak ortaya çıkan cilt mantarı, kişiden kişiye farklı derecelerde ilerlemektedir. Herkesin vücut yapısı farklı olduğu için, hastalığın seyri de farklı olmaktadır. Tedavi, başarılı olması açısından, kişinin vücut yapısına uygun ilaçlarla yapılmakta ve ek önerilerle desteklenmektedir. Hastalığın tedavisi için mutlaka, iyi bir dermatoğa görünülmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 22 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın