Cilt Mantarı Tedavisi

yorumsuz
221 okunma
Cilt Mantarı Tedavisi

Cilt hastalıkları, insan yaşamını hem sağlık hem de astetik açıdan olumsuz etkileyen hastalıklardandır. Cilt mantarı, sağlık ve görünüm açısından önemsenmesi gereken yapıdaki cilt hastalıklarından birisidir. Farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen cilt mantarının tedavisiiçin de farklı tedavi yöntemleri kullanılmaktadır.

 Cilt mantarı, gereken tetkikler sonrasında teşhis konulmasının ardından tedavisine başlanan bir hastalıktır. Hastalığın etkili şekilde tedavi edilebilmesi için öncelikle, doğru bir şekilde teşhis edilmesi gerekir. Kişinin genel sağlık durumu ve vücut yapısı da, tedavi şeklini belirleyen diğer etkenlerdir.

    Cilt mantarının tedavisi

Cilt mantarının öncelikli tedavisi ilaç tedavisidir. İlaç tedavisi, hastalığın ortadan kaldırılması için özel içerikli hap ve jelleri kapsamaktadır. Genel olarak, imidazole ve terbinafine krem olmak üzere iki çeşit krem, hastalığın tedavisi için sıklıkla kullanılan kremlerdir. Belirli bir yaş üstü için önerilen kremler, hastalığı bir hafta gibi kısa bir sürede iyileştirmektedir.

   Cilt mantarının tedavisi için uygulanan diğer bir yöntem, temizliktir. Aslında, cilt mantarı, hijyenik yaşamla önlenebilecek yapıda bir cilt hastalığıdır. Detaylı temizlikten kasıt ise, kişinin kıyafetinden kişisel temizliğine kadar birçok noktaya dikkat etmesidir. İç çamaşırı ve çorap gibi önemli giysiler, her gün mutlaka değiştirilmelidir. Özellikle iç çamaşırları, yüksek ısı derecelerinde yıkanarak dezenfekte edilmelidir. Sık sık duş alınmalı, temiz kıyafetler tercih edilmeli ve kullanılmış terli kıyefetler giyilmemelidir.

Dermatolog tarafından ayrıntılı muayene edildikten sonra tedavisine başlanan cilt mantarı, temizliğe özen göstererek önlenebilir. Günümüzde, birçok hastalığın olduğu gibi, cilt mantarının tedavisi de oldukça basittir. Özel olarak geliştirilmiş hap ve jeller, düzenli kullanımda bir haftada etkisini göstermektedir. Ancak cilt mantarı kaybolduktan sonra da hekimler, ilacı belirli bir süre daha kullanmayı uygun görmektedir. Tedavinin kalıcı olması ve hastalığın tekrar nüksetmemesi için hijyenik yaşama özen gösterilerek tedavi aşaması desteklenmelidir.

Daha çok havasız ve nemli cilde bağlı olarak ortaya çıkan cilt mantarı için ilaç tedavisi yeterlidir ancak günlük yaşamda hijyen kurallarına dikkat etmek, tedavinin hem daha etkili hem de kalıcı olmasını sağlamaktadır. Kişinin vücuduna uygun ilaçlarla cilt mantarı tedavisi gereken şekillerde yapılabilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 22 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın