Cilt Mantarı Belirtileri

yorumsuz
637 okunma
Cilt Mantarı Belirtileri

Cilt mantarı, farklı belirtilerle kendini gösteren bir cilt hastalığıdır. Ortaya çıkış sebebine bağlı olarak belirtileri farklılık göstermektedir. 

Cilt mantarı belirtileri 

Cilt mantarının en sık karşılarşılan belirtileri şunlardır:

   -Cilt üzerinde, belirli alanlarda oluşan renk değişimi: Cilt mantarının en önemli belirtisidir. Hastalığın teşhisinde de yardımcı olan belirti şeklidir. Vücudun değişik bölgelerinde, değişik boyutlardaki alanlarda farklı renk değişimleri ortaya çıkmaktadır. Bu değişimi görenler, cilt mantarı hastalığından şüphelenmeli ve tedavi için doktora başvurmalıdır.

-Kaşıntı: Sıcaklık veya kire bağlı olarak oluşan cilt mantarı, kaşıntıya sebep olabilmektedir.

-Yanma: Kaşıntı olan bölgede yanma olması da cilt mantarı belirtileri arasındadır.

-Kızarıklık: Cilt mantarı belirtilerindendir. Kızarıklık olan bölgede, yanma, kaşıntı ve kabarcık oluşması da görülebilir.

-Şişkinlik: Deri hastalığına sebep olan etkenlerin içe vurumuna bağlı olarak şişkinlik de görülebilir.

  Cilt mantarı kimlerde daha çok görülür?

Cilt mantarı, daha çok hijyenik olmayan bir yaşam sonucu görülen bir hastalıktır. Ergenllik etkilerine bağlı olarak o dönemlerde görülebileceği gibi, sürekli suya maruz kalan kişilerde de görülebilir. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde, cilt mantarı görülme olasılığı yüksektir. Uzun süreli ayakkabı giyilmesine bağlı olarak ayaklarda oluşan terleme, cilt mantarı oluşumuna sebep olabilmektedir. Aşırı terleme sorunu bulunanlar ve yıkandıktan sonra kurulanmayanlar, önemli bir deri hastalığı olan cilt mantarına yakalanabilirler.

   Cilt mantarı nasıl tedavi edilir?

Cilt mantarı, tedavisi oldukça kolay olan hastalıklardan birisidir. Alanında uzman bir dermatolog, cilt mantarını teşhis ettikten sonra, en uygun yöntemle tedaviyi gerçekleştirebilir. Tedavi için iki seçenek vardır:

Krem tedavisi

Hap tedavisi

Krem ve hap tedavisi, hastalığın derecesine göre uygulanan tedavi şekilleridir. Tedavide kullanılacak krem veya hapın belirlenmesinde, kişinin farklı bir hastalık nedeniyle kullandığı bir ilaç olup olmadığı önem taşımaktadır. Bu etkenler göz önünde bulundurularak belirlenen tedavi yöntemi, kısa sürede etkisini göstererek hastalığı ortadan kaldırmaktadır.

Hastalığın tıbbi yöntemlerle tedavisinin haricinde, doktor tarafından kişiye, evde uygulanabilecek birtakım yöntemler de önerilmektedir. Bu yöntemler, banyo sonrasında veya el -ayak yıkandıktan sonra ıslak bölgeleri kurulamak, vücudu temiz tutmak ve terlemeye marzu kalındığında temizlenerek hijyenik kıyafetler giymektir. Bu noktalara dikkat edildiğinde, cilt mantarı hastalığının tedavisi kısa sürede ve başarılı şekilde yapılır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 22 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın