Cilt kanseri türleri nelerdir?

yorumsuz
341 okunma
Cilt kanseri türleri nelerdir?

Cilt kanseri ciltte görülen anormal bir lekelenme veya şekli bozuk ya da giderek büyüyen benlerle kendini gösteren bir kanser türüdür. Ozon tabakasının kimyasallar nedeniyle gördüğü hasarla birlikte güneş ışınlarının insan sağlığına zararları da artmıştır. Bununla birlikte artan hazır gıda tüketimi ve kimyasal hijyen ürünleri kullanımı da cilt kanseri nedenlerindendir. Aşağıdaki yazımızda “ Cilt kanseri türleri nelerdir ?” sorusuna cevap vereceğiz ve bunlar hakkında kısaca bilgilendirme yapacağız:

CİLT KANSERİ TÜRLERİ NELERDİR ?

Gün geçtikçe yeni bir cilt kanseri türüne rastlanılabilmektedir. Bunun nedeninin ise en başta kimyasal ürün kullanımının artması olduğu düşünülmektedir. Zamanla yeni cilt kanseri türleri teşhis edilse de başlıca olanları şunlardır: Bazal hücreli karsinom, melanom, mukozis fungoides, skuamöz hücreli karsinom, kaposi sarkom.

● Bazal hücreli karsinom 

İstatistiklere göre dünya üzerinde en fazla görülen cilt kanseri türü olsa genellikle ölümcül değildir. Bazal hücreler cildin en üst tabakası olan epidermiste yer aldıkları için, güneş ışığına maruziyetleri daha fazladır. En fazla bu bölgede cilt kanserine rastlanılmasının nedeni de budur. Çoğunlukla ölümcül olmamasının nedeni ise yalnızca bulunduğu yeri tahrip etmesi yani yayılmamasıdır.

Bazal hücreli korsinomun tedavisi kolaydır. Açık bir ten rengine sahip olanlar ve güneş altında çalışmak zorunda olanlar, bu cilt kanseri türüne daha fazla yakalanma riskiyle karşı karşıyadır. Başlangıçta cildin renginde kabarıklıklar, daha sonra ise yaralar görülür. Bu lezyonlar genellikle yayılma göstermezler.

● Melanom 

Melanosit ismindeki deri hücrelerinin değişime uğraması sonucu ortaya çıkan bu tür, cilt kanserleri içinde en tehlikelisidir. Normal deri üzerinde yayılmasıyla veya benlerle ortaya çıkmasıyla bilinen melanomun 4 türü bulunmaktadır:

– Yüzeye yayılan melanom: En sık görülen bu türde lezyonlar farklı tonlarda kahverengi-siyah renge sahip olup simetrik değildir.

– Nodüler melanom: Deri üzerinde koyu, siyah-mavi veya mavi-kırmızı renkte bir kabarıklık şeklindedir.

– Lentigo malign melanom: Daha çok ileri yaşlarda ortaya çıkan bu tür, güneşten hasar görmüş ciltlerde daha fazla gözlemlenir.

– Akral lentijinöz melanom:  En az rastlanan bu tür genellikle avuç içi, ayak tabanı, tırnak altında ortaya çıkar.

● Mukozis fungoides 

Çok yavaş ilerleyen bu tür, derideki T hücreli lenfomadır. Sadece cilt üzerinde lekelenme veya ben olup cilt nodu veya uzak organ tutulumuna rastlanmazsa hastalığın seyri 12 yıl kadar yani tedaviye izin verecek kadar uzun sürer. Ancak bunların varlığında hastalık 4 yıl içerisinde ileri seviyeye gelir.

● Skuamoz hücreli karsinom

Derideki skuamoz hücrelerinden köken alan bu tür, hem yayılmada hem ileri evrelere gelmede oldukça hızlıdır. Kulak sayvanında, (sigara vb. tüketenlerde) alt dudak çevresinde ve el sırtında yerleşir. Ancak en fazla güneş gören bölgelerde veya güneş hasarı olmuş yerlerde gözlemlenir.

● Kaposi sarkom

Derideki lenf damarlarını saran dokuda ve bununla beraber iç organlarda görülen kötü huylu tümördür. Önce mor renkte olan lekeler, daha sonra kabarıklığa dönüşür. Tümörler incelendiğinde herpes virüsüne rastlansa da her herpes virüsü taşıyanda kaposi sarkom görülmez.

Bu makalede “ Cilt kanseri türleri nelerdir ?” başlığı altında konu açıklanmaya çalışılmıştır. Ancak bu tarz lezyonlarla karşılaşanların yazılanlarla yetinmemelerini, bir an önce dermatoloğa başvurmalarını tavsiye ediyoruz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 18 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın