Cilt Kanseri Tedavisi

yorumsuz
437 okunma
Cilt Kanseri Tedavisi

En sık görülen kanser türü olarak gösterilen cilt kanseri, ciltteki dokulardan kaynaklanan ve birden fazla türü olan kanser çeşididir. Hangi türde olursa olsun bir cilt kanseri tedavisinin amacı kanseri tamamen ortadan kaldırmaktadır. Yakın doku ve organlara yayıldığında kesin tedavisi zordur. Cilt kanseri tedavisi konusunda şu yöntemler uygulanmaktadır:

Cerrahi Yöntem

Cilt kanseri tedavisi konusunda uygulanan yöntemler arasında cerrahi yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemle kanserli noktalar çıkarılmaktadır. Kanserli dokunun büyüklüğüne göre cerrahi tedavinin seviyesi değişmektedir. Küçük noktalar kolayca çıkarılırken büyük noktalarda derinlemesine cerrahi yöntem uygulanmaktadır.

İmmünoterapi Yöntemi

Kanser tedavisinde immünoterapi yöntemi kanserli hücrenin yok edilmesi için bağışıklık sistemini güçlendirme işlemidir. Cilt kanseri tedavisi konusunda immünoterapi yönteminde kanserli kısma ilaçlı krem uygulanmaktadır. Bu sayede cildin kanserli hücreye karşı bağışıklık kazanması amaçlanmaktadır. Başarı durumuna göre tedavi süresi belirlenmektedir.

Kemoterapi Yöntemi

Kanser türlerinde kemoterapi yöntemi ilerleyen evrelerde tercih edilmektedir. Cerrahi yöntem uygulanan ve sonuç alınamayan hastalarda ya da cerrahi yöntemde sonuç alınmasına rağmen risk grubunda olan hastalara uygulanmaktadır. Cilt kanseri tedavisi konusunda ilerleyen evrede ağızdan ve damardan ilaç enjekte edilerek kemoterapi yöntemi uygulanabilmektedir.

Radyasyon Yöntemi

Kanser türlerinin genelinde olduğu gibi cilt kanseri tedavisi konusunda da radyasyon yöntemine başvurulabilmektedir. Ancak bu yöntem fazla tercih edilmemektedir. Geniş alana yayılan ve cerrahi yöntemin etkili olmayacağı durumlarda radyasyon yöntemine başvurulmaktadır. Bu yöntem sayesinde kanserli kısım tamamen yok edilmeye çalışılmaktadır.

Kriyocerrahi Yöntem

Son yıllarda cilt kanseri tedavisi konusunda uygulanan yöntemler arasında kriyocerrahi yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemle birlikte ciltte kanser oluşan bölge dondurulmakta ve bu şekilde hastalıklı kısım yok edilmeye çalışılmaktadır. Yöntemden sonuç alınması için ilk evrelerde olması gerekmektedir.

Cilt kanseri tedavisi konusunda erken teşhisin büyük önemi bulunmaktadır. Bu nedenle özellikle cilt renginde değişiklik fark edilmesi durumunda hemen sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Tüm kanser türlerinde olduğu gibi erken tedaviye başlanması sonuç alma oranını büyük ölçüde arttırmaktadır. Ayrıca, kişinin yaşam kalitesinin düşmemesi adına doğru tedavinin en kısa süre içinde uygulanması gerekmektedir. Her evre için farklı tedavi yöntemi bulunmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 19 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın